Kamui Kobayashi haluaa osoittaa Caterhamin ”todellisen vauhdin”
Kuva: Getty Images
Caterhamin Kamui Kobayashi asettaa pisteiden metsästyksen tavoitteekseen ensi viikon Malesian GP:hen.
Kauden avauskisaviikonloppu oli Caterhamille ja eritoten Kobayashille laiha, sillä hänen kisansa päättyi jo ykkösmutkaan jarrujen petettyä.
Malesian trooppiset olosuhteet voivat kuitenkin tarjota pienemmille talleille vielä kauden avaustakin paremmat mahdollisuudet yllätyksiin, sillä tekniikan pettämisiä on odotettavissa.
– Olen tietenkin kilpaillut siellä muutaman kerran aiemminkin, ajaen pisteille 2011. Tänä vuonna olisi upeaa, jos voisimme taistella pisteestä, japanilainen sanoi.
Avainseikkana tulee olemaan säätöjen löytyminen nopealla aikataululla, mitä ei aivan Melbournessa tapahtunut.
– Meidän on huolehdittava, että meillä on parempi perjantai kuin Australiassa, mikäli aiomme ajaa vahvemman viikonlopun Sepangilla, Kobayashi jatkoi.
– Se, miten ponnahdimme takaisin aika-ajoissa Melbournessa, osoitti hiukan mitä me voimme tehdä, mutta ilman kunnollisia kierroksia perjantaiharjoituksissa mahdollisuutemme taisteluun olivat heikot.
– Kunnollisella perjantai- ja lauantaiohjelmalla me voimme antaa itsellemme tilaisuuden osoittaa auton todellinen vauhti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lando Norris Brasilian aika-ajojen ykkönen – Verstappen ja Hamilton kyykkäsivät pahasti
- Max Verstappenille surkea mahalasku aika-ajoissa – mestaruushaaveet murenivat?
- Brasilian sprintti päättyi kaameaan kolariin – McLaren oli tyriä Lando Norrisin voiton
- F1-sprintti keskeytyy hurjan kolarisuman seurauksena – MM-haastaja Oscar Piastri jälleen seinään
- IL: Jari Matti Latvala katkoo isoilta huhuilta siivet: ”En ole lähdössä”
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- HS: Kalle Rovanperä yllätti Valtteri Bottaksen – varoituksen sana rallin supertähdelle
- Tallia vastustaneelle F1-nuorukaiselle jatkosopimus
- Kalle Rovanperällä synkkä päivä – näin suomalainen kommentoi tilannettaan
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Japanin MM-ralli 2025: Ohjelma, aikataulu, tv-lähetykset ja osallistujat
- Ott Tänakilta iso paljastus – päätös ensi kauden suhteen selvillä
- Ott Tänakista liikkuu hurja huhu – IL: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- Oliko se sitten siinä? Esapekka Lapilta suoraa puhetta tulevaisuudestaan
- Kalle Rovanperä saamassa F1-tason vastustajan Super Formuloihin
- F1-sarjassa pohditaan isoa muutosta – tavoitteena viihdearvon parantaminen
- Red Bull -flopilta melkoista puhetta: ”Kierrosaikani ovat lähellä Maxia”
- Max Verstappenille iso kolaus mestaruustaistossa – Mercedes-nuorukainen säväytti sprintin aika-ajossa
- F1-sarjan mestaruustaisto jatkuu legendaarisella Interlagosin radalla – tässä Brasilian GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas avaa Lewis Hamiltonin vaikeuksia – uskoo vanhan mestarin nousuun