Alonso turhautunut Ferrarin kehitykseen – ”Vaikea ymmärtää”
Kuva: Getty Images
Ferrarin Fernando Alonso on ilmaissut pettymyksensä auton kilpailukykyyn jäätyään kymmenenneksi Iso-Britannian GP:n aika-ajoissa. Force Indian Paul di Restan aika-ajohylkäyksen vuoksi sarjakakkonen aloittaa kisan ruudusta 9.
Alonso on voittanut kaksi kisaa tällä kaudella, mutta erityisesti aika-ajovauhti on ollut jyrkässä laskusuunnassa viimeisimmissä kisoissa.
– Me näytämme pärjäävän huonommin ja huonommin. Me tarvitsemme välittömästi sitä iskukykyä, joka meillä oli vuoden alussa. Jos me emme sitä saa, me menetämme liikaa asemiamme [mestaruustaistossa], Alonso sanoi BBC Sportin mukaan.
Ongelmana vaikuttaa olevan pitkäaikainen murhe auton päivityksistä, joista saadut tulokset tuulitunnelissa ja radalla eivät korreloi. Espanjalaiskuljettaja ei usko, että se kuitenkaan selittää ongelmaa yksin.
– Me emme saa uusista osista sitä, mitä meidän pitäisi saada. Jotkut niistä, suurin osa, eivät toimi, joten meiltä puuttuu vauhtia suhteessa muihin kärkitalleihin.
– Mutta on vaikea ymmärtää, että menetämme niin paljon. Jos olimme kaksi kuukautta sitten kaksi tai kolme kymmenystä hitaampia kuin nopein auto, nyt on vaikea ymmärtää, että ero on sekunnin.
– Me emme kehitä autoa tarpeeksi hyvin, se on totta, mutta kenties me emme myöskään löydä oikeita säätöjä radalla. Ehkä renkaat eivät toimi tehokkaasti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mercedes ja Red Bull jäivät kiinni ovelasta tempusta – F1-sarja puuttui peliin välittömästi
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Drift Masters 2026: Aikataulu, kuskit, Ahvenisto, mistä katsoa?
- Kanarian MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kalle Rovanperä: paluu!
- Kalle Rovanperä rikkoi hiljaisuuden somessa – paljastuksia yksityiselämästään
- Toto Wolff paljastaa: Mercedeksen tähtikuljettajat olivat lähellä saada kenkää
- Janni Hussilta raju paljastus: koki MM-rallireissussa todella kovia
- Käsittämätöntä draamaa MM-rallin viime hetkillä – Toyotalle kaksoisvoitto Pajarin ja Katsutan voimin
- Ella Häkkinen juhli voittoa Formula 4:n naisten luokassa!
- Rallit.fi: Kalle Rovanperä piti lupauksensa – jotain vielä isompaa luvassa
- 8-vuotias Rianna Räikkönen räväytti – moottoriurheilun jättiläinen huomasi heti
- Ella Häkkinen juhli voittoa Formula 4:n naisten luokassa!
- Kalle Rovanperä: paluu!
- Rallin MM-sarjassa muhii jättipaukku – HS: Jari-Matti Latvalan leuka loksahti
- Toto Wolff paljastaa: Mercedeksen tähtikuljettajat olivat lähellä saada kenkää
- Huomasitko? Kroatian MM-rallia johtavalta Sami Pajarilta hulvaton Kummeli-heitto
- Kalle Rovanperä rikkoi hiljaisuuden somessa – paljastuksia yksityiselämästään
- Käsittämätöntä draamaa MM-rallin viime hetkillä – Toyotalle kaksoisvoitto Pajarin ja Katsutan voimin
- Kroatian rallissa dramaattinen alku: MM-kärjet pihalle – Sami Pajari johtoon