Loeb kärjessä kohti päätöspäivää – suomalaiset vaikeuksissa
Kuva: Getty Images
Argentinan rallin kolmas päivä lähenee loppuaan Sebastien Loebin johtaessa kisaa. Sebastien Ogier pitää kakkospaikkaa ja Evgeni Novikov on kolmas.
Rallia ensimmäiset kuusi etappia dominoinut Ogier tippui EK7:llä kolmanneksi Loebin ja Hirvosen taakse ajettuaan mutkan pitkäksi ja menetettyään tilanteessa nelisenkymmentä sekuntia.
Muutoksia kärjessä oli kuitenkin tiedossa seuraavilla kahdella etapilla Hirvosen ensin kärsittyä rengasrikko EK8:lla ja sähkövika auton päävirtakytkimen kanssa EK9:llä. Ongelmat pudottivat suomalaisen kuudenneksi 6 minuutin ja 41 sekunnin päähän kärjestä.
– Virta katkeili jatkuvasti. Se tapahtui ensimmäisen kerran pomppuisella osiolla. Moottori sammui ja meidän piti katkaista virta ja laittaa se takaisin päälle jatkaaksemme. Sellaista se oli koko matkan, Hirvonen surkutteli sarjan kotisivulla.
Jari-Matti Latvala oli ysipätkällä niin ikään vaikeuksissa puhkaistuaan renkaansa hypyn alastulossa, mikä maksoi hänelle pari minuuttia. Päivän toiseksi viimeisen etapin jälkeen mies on sijalla neljä rallissa vajaat kolme minuuttia kärkeä jäljessä.
Rallin kokonaistilanne (EK9/14):
1. S. LOEB 0.0 2. S. OGIER +40.3 3. E. NOVIKOV +2:39.5 4. J. LATVALA +2:53.0 5. T. NEUVILLE +3:31.1 6. M. HIRVONEN +6:41.9 7. A. MIKKELSEN +7:45.6 8. M. OSTBERG +10:40.1 9. M. PROKOP +11:59.2 10. D. SORDO +13:01.1LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kalle Rovanperä sivussa – nämä nimet ratkaisevat Super Formula -kauden 2026
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Teemu Suniselta iso ralliuutinen – mutta mikä on Janni Hussin tilanne?
- SuomiF1 Podcast: Kuljettajien palautteeseen helppo yhtyä – ”Pilasi koko sarjan parhaan radankin”
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan