Kimi Räikkönen: ”Me emme taatusti tee viime vuoden virheitä”
Kuva: Getty Images
Lotuksen Kimi Räikkönen kuvailee vuoden 2005 Monacon GP:n ykkössijaa yhdeksi mieleenpainuvimmista voitostaan. Kun F1-sirkus palaa ruhtinaskuntaan ensi viikolla, 33-vuotias ei pistäisi pahakseen saman kokemista uudestaan.
Viime vuonna Räikkönen menetti leijonan osan ajoaikaa harjoituksissa kun hänen autoonsa tehtiin heikon ohjaustuntuman vuoksi isoja muutoksia. Aika-ajoissa suomalainen oli kahdeksas ja kisassa yhdeksäs.
– Me emme taatusti tee niitä virheitä, joita teimme viimeksi. Oli tiettyjä asioita, joita me emme tehneet oikein ja kärsimme siksi, Räikkönen kommentoi.
– Ajaminen Monacon kaduilla on täysin erilaista kuin missään muualla ja se on haaste, jota odotan joka vuosi. Ajaminen puhtaasti läpi viikonlopun on hyvin, hyvin vaikeaa – lähes mahdotonta oikeastaan.
– Voittoni vuonna 2005 on yksi kaikkein mieleenpainuvimmista, joita olen kokenut. Jos siis voittaisin uudestaan, se olisi aivan yhtä erityistä.
”Kaikkein tärkeintä on aika-ajot”
Voiton tai edes palkintokorokkesijoituksen hakeminen vaatii tosin katuradalla onnistumista aika-ajoissa, mikä ei ole ainakaan tähän mennessä ollut Lotuksen vahvuus. – Meidän on keskityttävä aika-ajoihin. Paikka on vaikea kilpa-ajoon, sillä rata on kapea ja ohittaminen lähes mahdotonta. On katsottava, kuinka renkaat toimivat ja onko mitään hyviä strategioita, mutta kaikkein tärkeintä on suoriutua aika-ajoissa hyvin. – Tietenkin jokainen haluaa olla eturivissä. Se ei ole mahdotonta meille, mutta me emme tiedä, kuinka hyviä me olemme ennen kuin pääsemme sinne. Me tiedämme, että renkaita on vaihdettava, joten tilaisuuksia ajaa eri strategialla kuin kilpailijat on olemassa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys
- Isack Hadjar jättimäisen haasteen edessä – sääntöuudistukset voivat auttaa nuorukaista
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Kaikki Ralli SM-kaudesta 2026
- Racing Bulls varoittaa tulokaskuskiaan F1-sarjan haasteista
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Toyota räväytti – tässä tulevan kauden päivitetty väritys
- Näin näet Tunturirallin 2026 – aikataulu, erikoiskokeet ja mistä katsoa
- Valtteri Bottaksen uralle uusi alku – tarjolla ykköskuskin paikka
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Osa moottorivalmistajista löysi porsaanreijän – Ferrari suunnittelee protestia
- Valtteri Bottaksen uralle uusi alku – tarjolla ykköskuskin paikka
- Näin näet Tunturirallin 2026 – aikataulu, erikoiskokeet ja mistä katsoa
- Näin näet Monte Carlon MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- F1-konkari lyönyt itsensäkin ällikällä – toisesta mestaruudesta tulee kuluneeksi jo 20 vuotta
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Toyota räväytti – tässä tulevan kauden päivitetty väritys
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Max Verstappenilta yllättäviä kommentteja entisestä Red Bull -pomosta
- IS: Kalle Rovanperän tilanteesta rohkaiseva päivitys