Paluumies Sutil näytti heti tallikaverille kaapin paikan – ”Fantastinen kisa”
Kuva: Getty Images
F1-radoille vuoden tauon jälkeen paluun tehnyt Force Indian Adrian Sutil ei jättänyt Australiassa sunnuntaina arvailujen varaa iskukyvystään.
Jopa kisan kärjessä ollut saksalainen sijoittui lopulta seitsemänneksi ja näin muistutti heti sijaa taaemmaksi jäänyttä tallikaveriaan Paul di Restaa kauden 2011 marssijärjestyksestä.
– Mikä fantastinen kisa ja upea tunne. Aloitin keskikovilla renkailla, mikä oli eri strategia kuin useimmilla autoilla edelläni, ja se näytti olevan oikea päätös, kommentoi Sutil, joka aloitti kisan ruudusta 12.
– Vauhtini oli nopea ja auto tuntui erittäin hyvältä keskikovilla renkailla, joten pystyin pysymään edellä olevien autojen kyydissä. Tiesin heidän pysähtyvän aikaisin, eikä kestänyt kauaa, ennen kuin johdin kisaa ensi kertaa F1-urallani.
– Toisen pysähdykseni jälkeen olin jälleen johdossa, joten tiesin, että mahdollisuus hienolle tulokselle oli olemassa. Viimeinen stinttini superpehmeillä oli paljon vaikeampi, koska renkaat alkoivat kuoriutua ja menetin muutaman sijan.
– Tallin tulos on täydellinen tapa aloittaa kausi, ja haluan lausua isot kiitokset tiimille jälleen kerran.
Tallikaveri jumissa hitaampien takana
Di Restan tulos ei paljon heikompi ollut, mutta aloitettuaan yhdeksännestä ruudusta, toiveena tuskin oli jäädä sisarauton taakse. – Seitsemäs ja kahdeksas sija ovat hieno tulos ja upea tapa potkaista kausi käyntiin, britti sanoi. – Minun tuntumani oli, että autollani olisi voinut sijoittua seitsemänneksi, mutta olin jumissa joidenkin kolme pysähdystä tekevien takana toisen stinttini alussa, mikä maksoi minulle melko paljon asemia. – Tästä kisasta on paljon positiivisia seikkoja kotiin vietäväksi sekä myös asioita, joita voimme parantaa autossa, mutta olemme joka tapauksessa hyvässä asemassa Malesiaan mentäessä.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen