Brawn tyytyväinen uuteen autoon: ”Kaikki vaikuttaa olevan kunnossa”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tallipäällikkö Ross Brawn sanoo olevansa varovaisen luottavainen uudesta W04-autosta Jerezin testien alla. Hän ei halunnut tehdä lupauksia kilpailukyvystä, mutta sanoo maanataiaamun lyhyen kuvausajosession perusteella auton toimineen odotetusti.
– Olen aika tyytyväinen, mutta meidän on nähtävä kuinka testit sujuvat tulevina päivinä, Brawn sanoi Sky Sportsille maanantaina.
– Kunhan pääsemme ajamaan, voimme tehdä paremman arvion, mutta mitään ikäviä yllätyksiä autossa ei vaikuta olevan. Joskus uusi auto voi vaikuttaa aluksi hieman oudolta, ja on selvitettävä mistä on kyse, mutta kaikki vaikuttaa olevan kunnossa.
Mercedes kuuluu talleihin, jotka ovat päättäneet peittää nokan askelman paneelilla jo auton esittelyvaiheessa. Brawn sanoo, että kyseessä ei ole esteettinen ratkaisu.
– Kaiken on maksettava itsensä takaisin. F1-tallit eivät ole erityisen huolissaan esteettisistä kysymyksistä.
– Meidän tapauksessamme paneeli, joka on erittäin kevyt rakenteellisesti, maksaa itsensä takaisin ja olemme saavuttaneet sillä enemmän suorituskykyä kuin sen, mitä olemme menettäneet sen painossa.
Testien edetessä uudessa autossa tullaan kokeilemaan ainakin yhtä uutta osaa ja myöhemmissä testeissä muitakin.
– Meillä on varsin mielenkiintoinen etusiipi, jonka saamme myöhemmin viikolla sekä muutamia pakoputkiratkaisuja, joita haluamme kokeilla tulevissa testeissä, sillä se on osa-alue, jossa emme olleet viime vuonna riittävän vahvoja.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Ott Tänak: tyly näkemys MM-rallin kuskeista
- Kalle Rovanperä sivussa – nämä nimet ratkaisevat Super Formula -kauden 2026
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen