Max Verstappen ylivoimaiseen voittoon Bakussa – Lando Norris hukkasi mahdollisuutensa
F1-kauden 17:s osakilpailu Azerbaidzanissa päättyi Red Bull -tähti Max Verstappenin juhliin. Hollantilainen karkasi odotetusti paalulta muita karkuun ja voitto on hallitsevalle mestarille jo uran 67:s.
Kilpailun startti oli dramaattinen, kun yhdeksännestä ruudusta lähteneen Oscar Piastrin lähtö meni pieleen. Aussikuski reagoi lähtövaloihin liian aikaisin ja anti-stallin lyötyä päälle Piastri jäi lähestulkoon paikoilleen ja putosi viimeiseksi. Myöhemmin avauskierroksella MM-kärki sortui harvinaiseen ajovirheeseen ja ajautui keula edellä seinään, joten peli oli pelattu heti alkuunsa.
Lando Norrisille aukesi loistava mahdollisuus kuroa piste-eroa umpeen, mutta britti putosi heti turva-auton poistuttua radalta yhdeksänneksi.
Ohittamisesta muodostui jälleen kerran yllättävän vaikeaa Bakun erittäin pitkästä pääsuorasta huolimatta ja tilanne pysyi kisan ensimmäisen kolmanneksen melko muuttumattomana. Edes Carlos Sainzilla ja Liam Lawsonilla ei ollut vaikeuksia pitää aika-ajoissa hankkimiaan kakkos- ja kolmospaikkojaan.
Kierroksella 18 Alex Albon kolasi Franco Colapinton edestä pois ja argentiinalainen pyörähti osuen kevyesti pehmeään valliin. Colapinto pääsi jatkamaan, eikä syyllisestä ollut epäselvyyttä Albonin tunkiessa aivan liian pieneen rakoon. Thai-kuski sai tilanteesta kymmenen sekunnin aikarangaistuksen.
Norrisin varikkokäynnin kohdalla mokattiin jälleen hieman, kun brittikuskin varikkokäynti kesti ylimääräisiä sekunteja, jotka maksoivat kaksi sijaa. Kaikkien kärkikuskien varikkokäyntien jälkeen George Russell nousi toiseksi ja Sainz putosi kolmanneksi.
Lopulta Verstappenin seuraksi palkintokorokkeelle asteli Russell sekä Williamsille supertuloksen ajanut Sainz. Verstappenia ei tällaisilla tuloksilla uskalla vieläkään lopullisesti sulkea pois jopa MM-taistosta, kun eroa Piastriin on nyt 69 pistettä.
Norrisin ja McLarenin vauhti oli yllättävän vaisua Bakun kilpailussa, eikä britti onnistunut hirveästi hyödyntämään tallikaverinsa keskeytystä. Seitsemännen sijan myötä ero kutistui Piastriin vain kuudella pisteellä ja aussikuskin pistejohto on edelleen runsaat 25 pistettä.
F1-kausi jatkuu parin viikon kuluttua Singaporessa. Azerbaidzanin GP:n tulokset alla.
Azerbaidzanin GP
- Max Verstappen, Red Bull
- George Russell, Mercedes
- Carlos Sainz, Williams
- Kimi Antonelli, Mercedes
- Liam Lawson, RB
- Yuki Tsunoda, Red Bull
- Lando Norris, McLaren
- Lewis Hamilton, Ferrari
- Charles Leclerc, Ferrari
- Isack Hadjar, RB
- Gabriel Bortoleto, Sauber
- Oliver Bearman, Haas
- Alex Albon, Williams
- Esteban Ocon, Haas
- Fernando Alonso, Aston Martin
- Nico Hülkenberg, Sauber
- Lance Stroll, Aston Martin
- Pierre Gasly, Alpine
- Franco Colapinto, Alpine
Keskeyttäneet: Oscar Piastri, McLaren
LUE LISÄÄ
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Lewis Hamilton palasi voittajaksi – Kimi Antonellin voittoputki katkesi dramaattisissa olosuhteissa
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Max Verstappen varoittaa: ”Kaikki tulevat olemaan vaikeuksissa”
- Renkaat pettivät Tuukka Taposen – tylysti ulos pisteiltä
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Fernando Alonsosta tärähti villi huhu
- Espanjan aika-ajoista muodostui trilleri – Charles Leclerc täräytti ratkaisuhetkillä ulos
- George Russell nakutti kärkiajan – Valtteri Bottaksella karmea vaaratilanne
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
