Ferrarilla kadutaan Lewis Hamiltonin pestaamista
Ferrarin F1-tallissa osa katuu jo Lewis Hamiltonin kiinnittämistä Carlos Sainzin tilalle, uskoo entinen Haas-pomo Günther Steiner.
Seitsenkertaisen mestarin debyyttikautta Maranellon punaisissa on jäljellä enää seitsemän kisan verran, eikä brittiä olla nähty vielä kertaakaan palkintopallilla. Vastaavasti tallikaveri Charles Leclerc on hinannut italialaistallin tekeleen jo viidesti podiumille.
Sainz joutui siirtymään Ferrarilta Williamsille ja espanjalainen näpäytti ex-tiimiään herkullisesti ajamalla edellisessä kisassa Bakussa kolmanneksi. Samalla Ferrarit löytyivät vasta sijoilta kahdeksan ja yhdeksän. Ferrarin autolla ei olla taisteltu voitoista tällä kaudella, mutta siitä huolimatta Hamiltonin suoritustaso on ollut huolestuttavan heikko. Steinerin mukaan Ferrarilla osa henkilökunnasta harmittelee Sainzin lähtöä.
– Mielestäni jotkut ihmiset katuvat sitä, tuumaa Steiner The Red Flags Podcastissa.
– Toki tiimin johto ei voi tuntea sellaista, koska se tarkoittaisi heidän myöntävän epäonnistuneensa.
– Kunnioitan Lewisia, mutta onko hänen talliin ja sen ympärille luotu levottomuus investoinnin arvoinen? Ehkä ei. Myös rahaa ajatellen olen varma, että se on Lewisin osalta paljon enemmän kuin Carloksen kanssa, punnitsi Steiner Hamiltonin ja Ferrarin tilannetta.
Sainz ehti viiden Ferrari-kautensa aikana haalia neljä voittoa ja 26 palkintosijaa tarjoten usein erittäin varteenotettavan mittarin tallikaveri Leclercille.
F1-kausi jatkuu ensi viikonloppuna Singaporessa.
LUE LISÄÄ
- Suomen MM-rallin tulevaisuus varmistui – Jyväskylä jatkaa isäntäkaupunkina
- Kalle Rovanperältä mahtava uutinen: Formulaunelman metsästys jatkuu
- Lewis Hamiltonilta karu paljastus: Ferrarin testikolarista toipuminen kesti kuukausia
- Valtteri Bottas kommentoi keskeytystään: ”Se oli varotoimenpide”
- Britannian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Itävallan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja tv-lähetykset
- Katalonian GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Toyotan virolaiskuski löi Esapekka Lapin Jyväskylässä
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”