Monacon F1-harjoituksissa kolisi jälleen useaan kertaan
Monacon GP:n toiset vapaat harjoitukset on ajettu. Kärkiajan ruhtinaskunnan katurännissä kaasutteli ykkösharjoitusten tapaan kotiyleisön sankari Charles Leclerc.
Toista harjoitustuntia päästiin viemään läpi vain kahdeksan minuuttia ennen kuin rysähti. Racing Bullsin alkukauden komeetta Isack Hadjar kopsautti vasemman puolen takapyöränsä tunnelin jälkeisessä shikaanissa kaiteeseen. Ranskalainen pysähtyi aluksi radan varteen, jonka vuoksi ajot keskeytettiin punaisilla lipuilla. Hadjar pääsi kuitenkin lopulta linkuttamaan kilpurinsa takaisin varikolle ja jatkamaan harjoituksia.
Ajot eivät montaa minuuttia ehtineet jatkua, kun MM-kärki Oscar Piastri liukui keula edellä kaiteeseen radan ensimmäisessä mutkassa. Osuma oli aussikuskin onneksi likimain täydellinen, mikäli sellaiseksi voi ulosajoa kutsua. McLaren liukui suorassa linjassa pehmeään valliin, joten vain etusiipi jäi matkan varrelle. Piastri pääsi takaisin varikolle ja selvisi tilanteesta vain etusiiven vaihdolla. Punaisia lippuja kuitenkin heiluteltiin sen aikaa, että hiilikuidut saatiin siivottua.
Kuljettajat hakivat rajojaan pitkin harjoituksia ja monilla kuskeilla kaiteet tulivat liiankin lähelle ja tutuksi. Useita kosketuksia nähtiin jälleen ja aiemmin mokannut Hadjar rikkoi autoaan toistamiseen noin kymmenen minuuttia ennen loppua. Tällä kertaa ranskalainen sai kilpuristaan vasemman puolen takapyörän ripustukset solmuun.
– Olen niin tyhmä. Taidan olla täysin typerä, ruoski Hadjar itseään.
Leclercin jälkeen toiseksi nopein oli Piastri, joka jäi monacolaisesta vain noin neljä sadasosaa. Kolmanneksi ehti Lewis Hamilton ennen Lando Norrisia ja Liam Lawson täytti viiden kärjen. Ennen aika-ajoja ajetaan vielä kolmas harjoitus lauantaina, joka käynnistyy kello 13:30 Suomen aikaa. Toisen harjoituksen tuloslista alla.
Monacon GP:n 2. harjoitukset
- Charles Leclerc, Ferrari
- Oscar Piastri, McLaren +0,038
- Lewis Hamilton, Ferrari +0,105
- Lando Norris, McLaren +0,322
- Liam Lawson, RB +0,468
- Isack Hadjar, RB +0,487
- Fernando Alonso, Aston Martin +0,535
- Alex Albon, Williams +0,563
- Kimi Antonelli, Mercedes +0,647
- Max Verstappen, Red Bull +0,713
- Yuki Tsunoda, Red Bull
- George Russell, Mercedes
- Carlos Sainz, Williams
- Gabriel Bortoleto, Sauber
- Oliver Bearman, Haas
- Nico Hülkenberg, Sauber
- Pierre Gasly, Alpine
- Lance Stroll, Aston Martin
- Esteban Ocon, Haas
- Franco Colapinto, Alpine
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Kanadan GP 2026 – F1: Aikataulu, tv, kuskit, tulokset
- David Coulthardilta tyly arvio Aston Martinista – nosti esiin ison mokan
- Juha Kankkunen jyrähti tähtikuskille – IL: ”Hänen täytyy miettiä”
- Sami Pajarin kaudessa toistuu nyt sama kaava – taas palkintopallilla
- Christian Hornerilta suoraa tekstiä – paluu F1-sarjaan edessä?
- Portugalin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, tv-lähetykset ja osallistujat
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Max Verstappenin isä rajussa ulosajossa – auto päätyi katolleen
- Kanarian MM-rallin tulokset – Sami Pajarille jälleen huippusijoitus
- Villi väite: F1-supertähti korvaa Max Verstappenin?
- Nyt jysähti – mullistava uutinen rallin MM-sarjaan!
- Ferrarilta raju ratkaisu – tallin kilpuriin jättimuutos
- Zak Brown sanoi sen ääneen: tähän talliin Max Verstappen siirtyy
- FIA reagoi – Miamin F1-kisaviikonloppuun yllätysmuutos!
- Valtteri Bottas fiilistelee Cadillac-pestiään – näitä asioita ei edellisissä tiimeissä päässyt tekemään
- Romahdus – Sami Pajari latasi suorat sanat!
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- Ferrarin ex-pomolta yllättävä paljastus Red Bullista: ”Tarkoitus oli johtaa koko toimintaa”


