”Schumacherissa ei ole mitään erikoista’ – F1-tallipomolta rajua tylytystä Mick Schumacherin suuntaan
Williamsin tallipomo James Vowles on joutunut myrskyn silmään torstain mediapäivän jälkeen.
Williams tiedotti aiemmin tällä viikolla erottaneensa kisakuljettaja Logan Sargeantin. Päätös oli odotettavissa, mutta brittitallin valitsema korvaaja tuli monelle yllätyksenä.
Talli päätti nostaa paikalle vain yhden harjoituksen verran F1-kokemusta omaavan Franco Colapinton. Paikkaa tavoitteli myös kokeneempia kuljettajia. Yksi heistä oli Mercedeksen varakuski Mick Schumacher.
Vowles otti kantaa päätökseensä jättää Schumacher sivuun Williamsin suunnitelmista. Brittipomo oli kovasanainen kritiikissään, pitäen Schumacheria hyvänä kuskina, mutta ei näe legandaarisen Michael Schumacherin pojassa mitään erikoista.
– Meidän täytyy olla rehellisiä tästä. Mick on hyvä kuljettaja, mutta hänessä ei ole yhtään mitään erikoista, britti kommentoi Motorsport.comille.
Vowlesin entinen tallipäällikkö, sekä Schumacherin nykyinen pomo Toto Wolff ei ollut tyytyväinen Williams-pomon kommenteista.
– Hän on pohjimmiltaan strategiajohtaja, joka sanoo asiat suoraan. Tämän kommentin hän olisi voinut pitää omana tietonaan, Wolff kommentoi Sky Sportsille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-talli jo kriisin partaalla – uusi auto jatkuvasti radan varressa
- Ferrari kohahdutti F1-testeissä – Aston Martinilla perustavanlaatuisia ongelmia
- Mercedes-pomo Toto Wolffilta täysi romahdus lehdistötilaisuudessa – ”Kohta nimeni löytyy Epstein-asiakirjoista”
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- Mercedes-moottorin laillisuus edelleen kyseenalainen – säännöt saattaa muuttua kesken kauden
- Valtteri Bottaksen aloitus uuteen testiviikkoon kertoo karua faktaa – tekniset murheet kiusasivat talleja
- Ferrari säväytti F1-testeissä – tallin uusi päivitys toi kovan kärkiajan
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli