Kalle Rovanperän ylivoimaa Latviassa – Esapekka Lapille katastrofi
Latvian MM-ralli päättyi Toyotan sekä Kalle Rovanperän juhliin. Voitto on keikkakuskille sekä hallitsevalle maailmanmestarille uran 14:s.
Suomalaistykki nappasi rallin komentoonsa alusta lähtien, eikä tämän jälkeen tarvinnut hirveästi kuikuilla taakse. Rovanperä ajoi jälleen kerran fiksusti ja toi Toyotalle ison pistepotin. Sébastien Ogier täydensi japanilaisvalmistajan juhlaa varmistamalla tallille kaksoisvoiton.
– Hyvä viikonloppu ja aika siistiä, sillä tämä on melkein kuin kolmas kotiralli ja makeeta voittaa täällä. Olimme hieman odotettua vahvempia täällä, joten tiimille isot kiitokset kovasta työstä, kiitteli Rovanperä.
– Nautitaan tästä ja tehdään kovaa töitä Suomen MM-rallia varten.
Kolmannesta sijasta käytiin kova taisto latvialaisyllättäjä Martins Sesksin sekä Ott Tänakin välillä. Lopulta peli ratkesi tympeästi latvialaiskannattajien kannalta, kun Sesksin autoon tuli viimeisellä pätkällä vikaa tasauspyörästöön, joka esti huippuajan tavoittelun. Tämä tarkoitti sitä, että latvialainen putosi kokonaistilanteessa kolmannelta sijalta aina seitsemmänneksi saakka, mutta maaliin päästyään hän sai pitää lauantain kolmannella sijallaan saavutetut MM-pisteensä.
Esapekka Lappi palasi pitkän tauon jälkeen Hyundain rattiin Latviassa, mutta Pieksämäen miehelle kilpailusta ei jäänyt paljoa kotiintuomisia. Vauhti oli kadoksissa pitkin viikonloppua, eikä Lappi päässyt huippuvauhtiin oikeastaan missään vaiheessa tällä kertaa.
Suomalaiskuskin kilpailun viimeinen pätkä kruunasi koko rallin, sillä Hyundai-autoon iski isomman luokan vika ja Lappi joutui hiljaa köröttelemään erikoiskokeen läpi.
– Kilometrin jälkeen moottori hajosi, purkitti Lappi maalissa.
WRC2:n puolella nähtiin jälleen suomalaisonnistumisia, kun Mikko Heikkilä sijoittui toiseksi ja Sami Pajari kolmanneksi.
Taistelu maailmanmestaruudesta tiivistyi herkullisesti, kun Tänak kavensi Neuvillen pistejohdon enää vain kahdeksaan pisteeseen. Kolmantena oleva Elfyn Evans on puolestaan 13 pisteen päässä belgialaisesta. Tallien puolella tilanne on myös jännittävä, kun Toyota kavensi Hyundain etumatkan enää vain yhteen pisteeseen.
Kisakalenterin ohjelmassa on seuraavaksi legendaarinen Suomen MM-ralli kahden viikon kuluttua, johon Rovanperä lähtee hakemaan uransa avausvoittoa kotimaisemistaan. Latvian MM-rallin lopputulokset sekä supersunnuntain tuloslista alla.
Latvian MM-rallin lopputulokset
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota
- Sébastien Ogier, Toyota
- Ott Tänak, Hyundai
- Adrien Fourmaux, M-Sport Ford
- Elfyn Evans, Toyota
- Takamoto Katsuta, Toyota
- Martins Sesks, M-Sport Ford
- Thierry Neuville, Hyundai
- Esapekka Lappi & Janne Ferm
- Grégoire Munster, M-Sport Ford
- Oliver Solber, Skoda (WRC2)
- Mikko Heikkilä & Kristian Temonen, Toyota (WRC2)
- Sami Pajari & Enni Mälkönen, Toyota (WRC2)
Supersunnuntain tulokset
- Ott Tänak, Hyundai
- Sébastien Ogier, Toyota
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota
- Elfyn Evans, Toyota
- Thierry Neuville, Hyundai
- Adrien Fourmaux, M-Sport Ford
- Takamoto Katsuta, Toyota
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Muistatko tämän? Lewis Hamilton karautti varikolla Kimi Räikkösen perään – ”Puusilmä”
- Katso video: Ott Tänak testasi Toyotan uutta ralliautoa Suomessa
- Valtteri Bottakselta tärkeä viesti nuorille kuskeille: ”Virheistä oppiminen on osa elämää”
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Indy 500:ssa raju onnettomuus – entinen F1-kuski vietiin leikkaukseen
- Mercedes tuo ison päivityksen Kanadaan – Toto Wolffilta selvä viesti
- Max Verstappen kommentoi lopettamista suoraan – ”Olemme kauempana”
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Drift Mastersissa upea suomalaisonnistuminen: ”Unelmien täyttymys”
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee