McLaren kiinnitti hiomattoman timanttinsa – sopimuksen kesto mysteeri
F1-tähti Lando Norris on allekirjoittanut monivuotisen jatkosopimuksen McLarenin kanssa.
Lahjakkaan britin aiempi sopimus olisi kantanut kauden 2025 loppuun saakka, joten McLaren sai kiinnitettyä huippukuljettajansa vielä vuosiksi eteenpäin.
– Mahtava fiilis pysyä papaijan väreissä. Olen kasvanut McLarenin kanssa ja talli on kuin perhettä minulle, fiilistelee Norris F1-sarjan nettisivuilla.
Norris on ajanut koko F1-uransa McLarenilla ja kurvaili debyyttikautensa perinteikkäässä brittitiimissä jo kaudella 2019. Tukun mahtavia kisoja ajanutta Norrisia on kuitenkin vielä osakilpailuvoitot kiertäneet, mutta superlahjakkuus uskoo McLarenin vielä nousevan takaisin kuumimpaan kärkeen.
– Matka on ollut jännittävä tähän asti ja meillä on ollut meidän ylä- ja alamäet. Viime kausi kuitenkin osoitti meidän halun palata kärkitaistoon, sanoi Norris.
Tallipäällikkö Zak Brown on luonnollisesti tyytyväinen saadessaan tämänkin pois päiväjärjestyksestään. Brown jakoikin runsaasti ylistyssanoja Norrisin jatkopahvin julkaisun yhteydessä.
– Viimeiset kuusi vuotta ovat olleet fantastinen matka ja hän on osoittanut upeaa sitoutumista sekä tahtoa puskea tiimiä eteenpäin, hehkuttaa Brown.
– Viime kaudella näimme Landolta merkittävän roolin tulosten ympärikääntämisessä ja odotan innolla tulevaa monien palkintosijoitusten merkeissä, veisteli tallipomo.
Norrisin jatkon lisäksi sopimusuutisia kuultiin päivää aiemmin Ferrarilta, kun Charles Leclercin tulevaisuudesta italialaistallin kanssa uutisoitiin. Norrisin tallikaverina jatkaa tulevalla kaudella viime kaudella debytoinut Oscar Piastri, jonka oma sopimus kantaa aina vuoden 2026 loppuun saakka. McLaren ei paljastanut ainakaan vielä tarkemmin Norrisin jatkosopimuksen pituutta.
LUE LISÄÄ
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- EK4: Draamaa Suomen MM-rallissa – Esapekka Lappi täräytti ulos!
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- EK1: Adrien Fourmaux tykitti pohja-ajan Suomen MM-rallin avauksessa – Sami Pajari kuudes
- Teemu Suninen hämmästeli suurta eroa kärkeen Suomen MM-rallin avauksessa
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Myrskyvaroitus! Sami Pajari heti huippuvauhdissa Shakedownilla
- Tiesitkö? Mika Häkkisen tytär ei edusta Suomea – nyt puhuu Ella Häkkinen
- Jyväskylässä jysähtää? IS: Tommi Mäkiseltä suoraa puhetta Sami Pajarista
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja tv
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- Poliisilta tiedote julki koskien Suomen MM-rallia
- Kalle Rovanperältä ja Jonne Halttuselta yllätysveto Suomen MM-rallissa?
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Suomen MM-ralli käynnistyy näyttävästi – katso avajaisillan ohjelma
- Myrskyvaroitus! Sami Pajari heti huippuvauhdissa Shakedownilla
- Latvian Drift Masters 2026: Tulokset