Max Verstappen pilasi McLaren-sensaation – Valtteri Bottas joutui jälleen pettymään
Sprinttikilpailun lähtöruudut määrittävä Sprint Shootout on saatu pakettiin Belgiassa. Sprinttikilpailuun ensimmäisestä ruudusta startaa jälleen kerran Red Bull -tallin Max Verstappen.
Avausosio käynnistyi runsaan sateen takia 35 minuuttia myöhässä alkuperäisestä aikataulusta, mutta ajamaan lopulta onneksi päästiin. Aurinkokin tuli esiin pilvien takaa, joten olosuhteet paranivat nopeaa tahtia.
Q1:
Ajoitus oli jälleen Spalle tyypillisesti kova sana ja viimeisinä aikakierroksensa valmiina saaneet kuljettajat olivat vahvoilla. Valitettavasti Alfa Romeo oli jälleen kerran oman tekemisensä kanssa hukassa. TV-kuvissa nähtiin Valtteri Bottaksen lähtevän viimeiselle vedolleen rinta rinnan Haas-auton kanssa, joten ratkaiseva veto meni täten pipariksi ja suomalainen putosi heti jatkosta. Bottaksen lähtöruutu sprinttikilpailuun on 17:s.
Muita putoajia olivat Yuki Tsunoda, Kevin Magnussen, Zhou Guanyu sekä Nico Hülkenberg, joten suurempia yllätyksiä ei nähty.
Q2:
Lauantain aika-ajo tuntui tismalleen perjantain toisinnolta. Rata jatkoi kuivumistaan ja kierrosajat paranivat hurjaa tahtia. Ensimmäinen ja ainoa rohkelikko kuivan kelin renkaille oli Aston Martinin Lance Stroll, mutta rata ei ollut vielä valmis slikseille.
Kanadalainen päätyi ratavallien puolelle ja Stroll ehti itsekin jo todeta lämmittelykierroksella, ettei ollut hyvä peliliike. Sessio keskeytyi punaisilla lipuilla ja kellossa oli jäljellä vain puoli minuuttia, joten toisen osion tuloslista oli valmis.
Putoajien rooliin joutuivat Daniel Ricciardo, Alex Albon, Logan Sargeant, Stroll sekä Fernando Alonso.
Q3:
Viimeisessä osiossa kaikki kuljettajat löivät jo kuivan kelin pyörää alle. Ajolinja oli todella kapea ja pienikin lipeäminen tarkoitti leikin loppumista.
Aika-ajon loppuhetkistä tuli todella jännittävä ja hetken näytti jo siltä, että McLarenilla loistavia otteita viime aikoina tykittänyt Oscar Piastri nappaa piikkipaikan. Lopulta kuitenkin Verstappen onnistui viime hetken vedollaan pilaamaan McLarenin ilakoinnit. Eroa kärkikaksikon välille jäi vain 11 tuhannesosaa. Koko kärkikolmikko oli todella tiivis, kun kolmanneksi ehtinyt Carlos Sainz jäi Verstappenista puolestaan vain 25 tuhannesosaa.
Sprinttikilpailu käynnistyy aikataulun pitäessä kello 17:30 Suomen aikaa. Sprinttiaika-ajon tuloslista alla.
Belgian GP:n sprinttiaika-ajojen tulokset
- Max Verstappen, Red Bull
- Oscar Piastri, McLaren +0,011
- Carlos Sainz, Ferrari +0,025
- Charles Leclerc, Ferrari +0,195
- Lando Norris, McLaren +0,333
- Pierre Gasly, Alpine +0,644
- Lewis Hamilton, Mercedes +0,844
- Sergio Perez, Red Bull +0,905
- Esteban Ocon, Alpine +1,438
- George Russell, Mercedes +6,686
- Daniel Ricciardo
- Alexander Albon, Williams
- Logan Sargeant, Williams
- Lance Stroll, Aston Martin
- Fernando Alonso, Aston Martin
- Yuki Tsunoda, AlphaTauri
- Valtteri Bottas, Alfa Romeo
- Kevin Magnussen, Haas
- Zhou Guanyu, Alfa Romeo
- Nico Hülkenberg, Haas
LUE MYÖS:
- Robin Räikkönen joutuu kovaan kouluun – Red Bull -akatemia ollut vuosien saatossa tuulinen paikka
- Katso video: Kalle Rovanperän unelmaprojekti julki!
- Max Verstappen vahvistaa: neuvottelut Mercedeksen ja McLarenin kanssa olivat vakavia
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?