Tuukka Taposen viikonloppu päättyi karulla tavalla – näin suomalaislupaus pärjäsi Italian F4-avauksessa
Suomalaisen formulalupauksen Tuukka Taposen kausi alkoi vaikeasti viikonloppuna Italian F4-sarjassa.
Ferrarin akatemiakuljettajakiinnityksen myötä Prema-tallissa ajavan Taposen viikonloppu käynnistyi lupauksia herättävään tyyliin, sillä heti perjantain harjoituksissa suomalainen oli kärkikavereiden vauhdissa. Aika-ajot menivät kuitenkin penkin alle auton ongelmien takia ja suomalainen joutui heti takajaloilleen lauantain ensimmäiseen kilpailuun.
Taponen merkattiin ensimmäisessä ja toisessa lähdössä lopputuloksissa yhdeksänneksi. Ensimmäisessä kilpailussa 16-vuotias kuljettajalupaus oli kymmenes, mutta nousi pykälän kilpaveljen rangaistuksen myötä. Toisessa Taponen pääsi väläyttämään vauhtiaan ja oli alunperin kuudes, mutta pienen kontaktin johdosta häntä rangaistiin ja suomalainen putosi kolme pykälää taaemmas.
Kahden yhdeksännen sijan ja neljän saavutetun pisteen turvin Taponen joutui starttaamaan viikonlopun finaalilähtöön vasta ruudusta 17 ja viikonlopun päätöslähtö päättyi karulla tavalla. Suomalainen oli noussut jo taisteluun lisäpisteistä, mutta erikoinen kolari kilpailijan perään turva-auton takana johti keskeytykseen.
Taposen onneksi Italian F4-sarjassa on kuitenkin systeemi, jonka myötä kauden lopussa pistetaulukosta saa napsia pois kauden viisi huonointa kilpailua, joten mitään ei ole vielä menetetty. Vauhdin puolesta kauden aloitus oli lupauksia herättävä ja Taposta sopii odottaa seuraavissa kilpailuissa taisteluun kirkkaimmassa kärjessä.
– Eihän se tuloksissa näkynyt, kun ei millään tahtonut päästä ohitse. Siksi aika-ajojen epäonnistuminen harmittaa. Parempaa olisi ollut tarjolla, jos kriittisessä paikassa kaikki olisi toiminut, kommentoi Taponen viikonloppuaan Iltalehdelle.
Uusi mahdollisuus parempiin sijoituksiin avautuu jo kahden viikon kuluttua, kun Misanossa kaasutellaan kauden toinen Italian F4-sarjan kisaviikonloppu.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ralliautoille kaavaillaan historiallista hyppyä – toteutuuko hurja suunnitelma Viron MM-rallissa?
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- F1-sirkus saapuu Montrealiin – stripparit uhkaavat pysäyttää bisneksen
- Max Verstappen saattaa seurata Kimi Räikkösen jälkiä – ”Tuli takaisin ja alkoi jälleen voittaa”
- Kalle Rovanperällä hurja omaisuus: Sisäpiiristä merkittävä paljastus IS:lle
- Nyt tipahti kova arvio Janni Hussista – asiantuntija latasi MTV:llä
- Henri Toivosen kanssa voittanut kartanlukija on kuollut
- McLaren-pomo paljasti: tällä osa-alueella Mercedes on edelleen edellä
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Janni Hussi kertoo, miksi MM-rallin paineet sytyttävät
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- Tekeekö Kalle Rovanperä paluun? Jari-Matti Latvala ei jättänyt mitään epäselväksi podcastissa
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste