Lewis Hamiltonilla yksi taito ylitse muiden – ”Todella vaikuttavaa”
Mercedes-kuljettaja George Russell on huomannut tallikaveri Lewis Hamiltonilla erityisen taidon, josta britti koittaa ammentaa omalle uralleen lisäbuustia.
Russellin mukaan seitsenkertaisen maailmanmestarin kykynsä repiä paras mahdollinen irti hänen ympärillään työskentelevistä ihmisistä ovat täysin poikkeukselliset.
– Hän on erittäin hyvä ihmisten kanssa ja saa kaikista parhaan mahdollisen esiin motivoiden koko tiimiä. Hän on lannistumaton ja puskee itseäänkin jatkuvasti korkeammalle, kertoo Russell Square Milelle.
– Hänellä on myös paljon harrastuksia lajin ulkopuolella, joka on mielestäni mielenkiintoista. Se saa mielen pois kilvanajosta, jonka myötä hän on henkisesti paremmassa kunnossa palatessaan takaisin.

Russell sekä Hamilton ovat täysin eri vaiheissa omilla ajourillaan, mutta kaksikosta ensimmäisenä mainittu kertoo käyttävänsä aikansa moninkertaisen mestarin kanssa tehokkaasti hyödykseen.
– Hän on todella vaikuttava. Minulle hänen tallikaverina oleminen on kultainen mahdollisuus, fiilistelee Russell.
Russell saapui Mercedes-talliin viime kauden alussa. Samaan aikaan huomattiin heidän valtakautensa päättyminen, mutta tallin sisäisessä taistossa nuorempi britti on onnistunut haastamaan kokenutta tallikaveriaan väkevästi.
Russell onnistui viime kaudella keräämään Hamiltonia enemmän pisteitä ja nappaamaan tallin ainoan voiton Brasilian Interlagosista. Tämän kauden aika-ajoissa Russell on ollut kaikissa Hamiltonia nopeampi, mutta kuluvan kauden ensimmäistä palkintopokaalia nosteli Hamilton.
– Minusta tuntuu, että olen todistanut arvoni ja mihin pystyn, joten siltä osin ei ole enää paineita. En ole huolissani tilastoista tai siitä, olenko milloin missäkin Lewiksen vauhdissa ja missä en, jatkaa Russell.
– Olen näyttänyt sen viime vuonna ja kolmesti jo tänä vuonna aika-ajoissa. Tämä on loistava paikka ajaa parhainta kuljettajaa vastaan, summasi britti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Super Formula – kausi 2026
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- Kalle Rovanperä jäi formulatesteissä jumboksi – tallipäällikkö paljasti syyn
- Kalle Rovanperälle heti takaisku formulatesteissä – näin suomalainen kommentoi asiaa
- Red Bull vahvisti jättiuutisen – yli 20 vuoden tarina päätökseensä
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Jättiyllätys: Tommi Mäkinen tekee paluun WRC-auton rattiin
- Kalle Rovanperä jäi formulatesteissä jumboksi – tallipäällikkö paljasti syyn
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- Kalle Rovanperälle heti takaisku formulatesteissä – näin suomalainen kommentoi asiaa
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta