Hurja kolari Italian F4-sarjassa – Halo-turvakaari hoiti tehtävänsä jälleen kerran

Italian F4-sarjan viikonlopun kolmannen kilpailun startissa nähtiin karmea kolari, kun McLaren-juniori Ugo Ugochukwu ei saanut autoaan liikkeelle.
Lähes koko porukka onnistui välttämään osuman eturivistä startanneen amerikkalaisen perään, kunnes aivan takajoukoista vauhtiaan kerännyt Andrea Frassineti ei huomannut paikallaan seisovaa autoa ajoissa.
Tuloksena oli hurja onnettomuus, kun Frassinetin auto lensi peräänajon seurauksena ylösalaisin. Halo-turvakaarelle voi jälleen kerran antaa lisää papukaijamerkkejä sen suojatessa osumassa kuljettajan päätä.
Molemmat osapuolet selvisivät tilanteesta säikähdyksellä. Kilpailu keskeytettiin välittömästi punaisilla lipuilla.
Suomen formulalupaus Tuukka Taponen on mukana sunnuntaina alkuillasta ajettavassa neljännessä startissa. Lauantaina Taponen avasi heti pistetilinsä debyyttikilpailussaan ja jatkoi hyviä otteita toisessa lähdössä sijoittumalla yhdeksänneksi. Video starttikolarista alla.
Jos twiitti ei näy, näet sen tästä.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Sergio Perezin matka haastajasta kritiikin kohteeksi – ”Kurkotti johonkin, joka ei ollut koskaan mahdollista”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Max Verstappen Espanjan GP:n voittoon – onko Mercedes palannut kärkikahinoihin?
- Max Verstappenilta aggressiivista puolustamista Espanjan lähdössä – lauantain sensaatiokuskin kisa pilalla
- George Russellilta ulosajo jo ennen Espanjan GP:n lähtöä – auto vahingoittunut?
- Isoja kaloja perällä ja sateen uhka – tässä Espanjan GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä käsittämätön veto Power Stagella – MM-johto kasvoi runsaasti viisaan ajon myötä
- Tässä syy Fernando Alonson huonolle aika-ajolle – ”Toinen sija oli silti mahdollinen”
- EK18: Sardinian MM-rallissa varmistelun makua – Hyundai-kuski joutui keskeyttämään
- Red Bullin uusi autopaljastus aiheuttaa kauhua kilpailijoissa – ”Ei tuota voi kopioida”
- Valtteri Bottas kiistää Mercedeksen George Russellin väitteen – ”Se on paljon haastavampaa”
- EK11: Esapekka Lapilla loppuivat renkaat – Kalle Rovanperä varmistelee jo torjuntavoittoa
- EK10: Esapekka Lapin voittotaisto vaikeutui rengasrikon myötä – Ott Tänak joutui keskeyttämään
- Valtteri Bottakselta tylyä tekstiä tallinsa suuntaan Espanjan GP:n jälkeen – ”Ehkä he ovat kasanneet jotain väärin”
- Onko Valtteri Bottaksen F1-paikka vaarassa? Viaplayn F1-asiantuntijat ottivat kantaa
- Red Bull -pomo tylyttää Sergio Perezin mestaruushaastoa – ”Se on jo ohi, Max ei koskaan nähnyt häntä uhkana”
- Mureneeko Red Bullin mestaritalli sisältäpäin – tallin tekniikkaguru jättää paikkansa välittömästi
- F1-kuljettaja rysäytti kovaa ulos harjoituksissa – sessio keskeytettiin punaisilla lipuilla
- F1-tulokas kurvasi itselleen lisäaikaa: ”Tätä minä haluan nähdä”