Williams-tulokas luuli jo F1-unelmansa kuolleen – ”Olin siitä 100-prosenttisen varma”
Uransa ensimmäiseen F1-kauteen valmistautuva Logan Sargeant kertoo yhdessä vaiheessa jo luovuttaneen F1-unelmansa suhteen.
Sargeant tekee maaliskuun alussa alkavalla kaudella debyyttinsä Williamsin puikoissa. Viime kaudella F2-sarjassa neljänneksi sijoittunut yhdysvaltalainen avaa parin vuoden takaisia tapahtumia, joiden myötä hän ei uskonut enää mahdollisuuksiin kuninkuusluokassa.
Vuonna 2020 Sargeant hävisi niukasti F3-sarjan mestaruuden Oscar Piastrille, joka niin ikään debytoi ”vasta” tulevalla F1-kaudella kisakuljettajana McLarenilla. Sargeant ei kuitenkaan seuraavalla kaudella saanut ajopaikkaa sarjaporrasta ylempää F2-luokasta rahoitusvaikeuksien vuoksi ja joutui lähtemään erilaista reittiä jatkamaan kilpauraansa.
Sargeant joutui miettimään useita vaihtoehtoja, kuten jenkkiformuloita ja koppiautoja. Lopulta paluu F3-luokkaan kaudeksi 2021 toi vahvojen esityksien ansiosta kiinnityksen Williamsin kuskiakatemiaan, jonka johdosta yhdysvaltalainen pääsi vihdoinkin kokeilemaan myös siipiään F2-sarjassa.
– Olin 100-prosenttisesti varma, että se oli siinä, kertoi Sargeant kysyttäessä vuodesta 2021.
– Siinä vaiheessa ajattelin meneväni LMP-autoihin tai IndyCar-reittiä kohti. Ne vain olivat realiteetit siinä kohtaa ja ne olivat ainoat jäljellä olevat vaihtoehdot, avaa Sargeant.
Paluussa F3-luokkaan oli tarkoituksena vain ”kuluttaa aikaa” ja auttaa Charouz-tallia eteenpäin oman projektinsa kanssa sekä ylläpitää tuntumaa ajohommissa. Lopulta Williams kiinnitti katseensa tätä nykyä 22-vuotiaaseen nuorukaiseen ja Sargeant ajaa kaudella 2023 moottoriurheilun kirkkaimmissa valoissa.
F1-debyyttiinsä yhdysvaltalainen ei kasaa suuria odotuksia, sillä testipäivät ovat vähentyneet viime vuodesta entisestään. Siinä missä vuotta aiemmin esimerkiksi Zhou Guanyulla oli kuusi testipäivää aikaa opetella ja ottaa tuntumaa F1-laitteisiin, on tänä vuonna talvitestejä enää vain kolme päivää Bahrainissa.
Ensimmäiset maistiaiset uudesta Williams-autosta Sargeant saa kuitenkin maanantaina Silverstonessa, kun talli suorittaa sääntöjen salliman 100 kilometrin mittaisen filmauspäivän yhdessä tallikaverinsa Alex Albonin kanssa.
LUE MYÖS: Kuninkuusluokkaan liittyvä Audi latasi kovan tavoitteen F1-projektilleen
Lähde: motorsport.com
LUE MYÖS:
- Oliver Solberg avautui toistuvista virheistään: ”En tiedä, mitä pitäisi tehdä”
- Tuukka Taponen myönsi karun totuuden Viaplaylle: ”Olisivat tulleet ohi joka tapauksessa”
- Max Verstappenin tulevaisuus puhuttaa – McLaren-pomolta yllättävä kommentti
- Lewis Hamilton latasi Max Verstappenille suorat sanat Itävallan GP:n kohutilanteesta
- Valtteri Bottas antoi karun arvion Cadillacin tilanteesta
- MM-rallin tuloksiin muutoksia – Sami Pajari hyötyi rangaistuksista
- George Russell voittoon Itävallassa – Valtteri Bottaksen kisa päättyi liekkeihin
- Itävallan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Kreikan MM-ralli 2026: Tulokset
- EK16: Rajua draamaa voittotaistelussa – Thierry Neuvillelle kaksi rengasrikkoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Tulokset
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Lewis Hamilton latasi Max Verstappenille suorat sanat Itävallan GP:n kohutilanteesta
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- George Russell voittoon Itävallassa – Valtteri Bottaksen kisa päättyi liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”