Kimi Räikkönen muistelee aikaansa kuumapäisen Juan Pablo Montoyan tallikaverina – ”Olemme naureskelleet sille jälkeenpäin”
Kuva: Getty Images
Uransa hiljattain päättyneeseen F1-kauteen lopettanut Kimi Räikkönen ehti ajaa kuninkuusluokassa monien eri tallikavereiden kanssa.
Yksi heistä oli kolumbialainen Juan Pablo Montoya, joka ajoi ”Jäämiehen” kanssa McLarenilla kaudesta 2005, kauden 2006 puolivälin tienoille saakka.
Suomalainen muistelee aikaansa kuumapäisyydestään ja aggressiivisuudestaan tunnetun Montoyan tallikaverina F1-sarjan Beyond The Grid -podcastissa. Räikköseltä udeltiin heidän yhteistyönsä sujuvuutta ja mahdollisia syitä sille, miksi kolumbialainen sai lopulta lähtöpassit jo kesken kautta 2006.
– Meillä oli todennäköisesti kuumempia hetkiä silloin, kun emme olleet tallikavereita, muistelee Räikkönen.
Kaksikko otti yhteen jo useaan kertaan Montoyan ajaessa Williams-tallissa vuosina 2001-2004.
– Se oli hyvä työsuhde. Lopulta jossain kisassa pari vuotta sitten näin hänet ja naureskelimme niille asioille, jatkaa Räikkönen.
– Näimme tietysti silloinkin, kun kokeilin NASCAR-juttuja vuonna 2011. Hän oli siellä kisaamassa Sprint Cupissa ja tuli antamaan minullekin muutamia vinkkejä ja neuvoja. Saimme hyvät naurut ja meille muodostui hyvät välit jälkikäteen.
Räikkösen ja Montoyan tallikaveruus tuli päätökseen kauden 2006 USA:n GP:ssä Indianapolisissa, kun molemmat olivat mukana ensimmäisten mutkien joukkokolarissa. Rytäkässä suomalaisselostaja Oskari Saarenkin tituleeraama ”Kolumbian ihmemies” antoi Räikköselle pusun takaapäin ja rytäkkä oli valmis.
Tässä kohtaa ei tosin tiedetty vielä, että kilpailu jäisi Montoyan viimeiseksi kuninkuusluokassa. McLarenin annettua lähtöpassit, siirtyi Montoya kisailemaan NASCAR-sarjaan sekä IndyCariin ja teki itse asiassa paluun McLarenin leipiin, ajaen tänä vuonna heille Indy 500 -kilpailussa.
Jotkut saattoivat noihin aikoihin luulla, että hiertymiä oli myös kuljettajakaksikon välillä. Räikkösen mukaan ongelmat olivat enemmänkin hänen ja McLaren-tallin välisiä.
– Se ei ollut paljon meidän kahden välistä, vaan enemmänkin hänen ja tiimin, sanoo kauden 2007 maailmanmestari.
– Työskentelimme hyvin yhdessä, eikä meillä mielestäni ollut sellaisia kuumentuneita tilanteita paljoakaan..ja kuten sanoin, nauroimme sille. Tietysti halusimme molemmat voittaa ja tehdä hyvää työtä.
– Sitten hänellä oli ongelmat olkapäänsä kanssa ja sitä sun tätä, joten se ei ollut helpointa. Mutta hän pystyy olemaan todella nopea, kehaisi Räikkönen entistä kilpaveljeään.
Montoya saavutti F1-urallaan seitsemän osakilpailuvoittoa, 13 paalupaikkaa sekä yhteensä 30 palkintopallisijoitusta.
LUE MYÖS:
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Oliver Solberg voittoon Chilessä, Sami Pajari kavensi MM-johtoa – katso pistetilanne
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä