Red Bullilla on vaihtunut ääni kellossa: Tästä syystä Lewis Hamiltonin ”rakettimoottori” ei enää pelota tallia
Kuva: Getty Images
Energiajuomatalli Red Bull on ollut äänekäs viime kilpailuissa Mercedeksen autosta. Edelliset kaksi kilpailua voittanut saksalaistalli on ollut omassa luokassaan vauhdin suhteen ja tämä on huolestuttanut mestaruudesta taistelevan RB:n johtoporrasta.
Talli on kyseenalaistanut saksalaistallin kilpurin laillisuutta. Erityisesti tallin voimanlähde sekä takasiipi on herättänyt Red Bullin huomion. Nyt kuitenkin talli vakuuttelee, että Lewis Hamiltonin autoon palaava ”rakettimoottori” ei enää pelota RB:tä.
Suurin syy tähän on uudet takasiipitestit, mitkä FIA järjesti Qatarin GP:ssä. Vaikka Mercedeksen auto todettiin lailliseksi, niin uskoo Red Bull tämän johtuneen puhtaasti siitä, että he muuttivat takasiiven rakennetta testeihin sopivaksi.
– Näimme Qatarissa, että Hamiltonin suoravauhti ei ollut enää paljon meitä edellä. Tämä johtuu FIA:n tiukemmista testeistä. Mercedes ei enää käytä joustavaa takasiipeä, Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko kommentoi PlanetF1-sivuston mukaan.
– Mercedes aikoo käyttää Brasilian ”rakettimoottoriaan” Jeddahissa, mutta se ei enää tuo neljän kymmenyksen etua takasiiven takia.
Mercedes päätti asentaa Hamiltonille vanhemman moottorin Qatariin säästääkseen Brasiliassa nähtyä voimapesää. Tällöin Hamilton oli peräti 21 kilometriä tunnissa Max Verstappenia nopeampi suorilla.
LUE MYÖS:
- George Russell voittoon Itävallassa – Valtteri Bottaksen kisa päättyi liekkeihin
- Kreikan MM-ralli 2026: Tulokset
- EK16: Rajua draamaa voittotaistelussa – Thierry Neuvillelle kaksi rengasrikkoa
- EK15: Huima voittotaistelu käynnissä – Hyundai-kuskille murskaava takaisku
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Kreikan MM-ralli 2026: Tulokset
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun