Jatkosopimuksen saanut F1-kuski myönsi olleensa yllättynyt saadessaan jatkaa kuninkuusluokassa – ”Suoritukseni eivät kehittyneet lainkaan”

Kuva: Getty Images
Viime viikolla F1-kansa sai rutkasti sopimusuutisia. Yksi julkistuksista oli se, että Red Bullin sisartalli Alpha Tauri säilyttää molemmat kuljettajansa kaudelle 2022.
Alkukaudella epätasaisuudesta kärsinyt Yuki Tsunoda myöntää, että hän oli suorastaan yllättynyt saadessaan jatkaa tallissa myös ensi kaudella. Varikon nuorin kuljettaja on väläytellyt taitojaa debyyttikaudella, mutta useat virheet ovat maksaneet tallille rutkasti pisteitä.
– Suoraan sanoen, kauden ensimmäinen puolisko oli minun osaltani todella epätasainen. Olen yllättynyt siitä, että saan jatkaa myös ensi kaudella, joten kiitokset tallille siitä, Tsunoda kommentoi Mototrsport.comille.
– Minä vain kolaroin ja tuhlasin samalla tallin rahoja. En suoriutunut hyvin loppukaudesta. Varsinkin Unkarissa pilasin kaksi sessiota kolaroimalla.
– Franz Tostille sekä Helmut Markolle pitää osoittaa tasaisia suorituksia. En ole pystynyt kehittymään alkukaudella, joten sen takia olen yllättynyt.
Tsunoda on hävinnyt tallikaverilleen Pierre Gaslylle jokaisessa aika-ajossa tällä kaudella. Japanilainen on peräti 48 pistettä ranskalaiskolleegaansa perässä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jatkaako Max Verstappen loppukiriään? – Tässä Meksikon GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun