Sekoittavatko punaiset autot pakkaa myös Unkarissa? – ”Haluamme olla optimistisia”
Ferrari-kuljettajat Charles Leclerc ja Carlos Sainz eivät usko haastavansa tosissaan Mercedestä sekä Red Bullia Unkarissa.
Kaksikosta ensimmäisenä mainittu taisteli Britannian GP:ssä yllättäen jopa voitosta viimeisille kierroksille saakka, kun kymmenen sekunnin aikasakon kärsinyt Lewis Hamilton joutui takaa-ajajan rooliin.
Ferrari on ollut vahva tämän kauden aikana hitaammilla ja kimurantimmilla radoilla. Leclerc ajoi Monacossa ja Bakussa paalupaikalle ja Hungaroring saattaisi olla punaisille autoille jälleen pieni iskun paikka.
– Haluamme kaikki olla optimistisia edellisten kilpailuiden vahvojen esitysten jälkeen, sanoi Leclerc.
– Se on hyvä asia ja olemme hyvällä mielellä, mutta voitto Budapestissa saattaa olla liian optimistista.
Leclerc sanoi, että McLarenin lyöminen on heidän ensisijainen tavoite.
– Realistisesti ajateltuna, olisimme iloisia, jos olemme heti kahden huipputallin jälkeen, jatkoi monacolainen.
Toinen Ferrari-kuljettaja Sainz sanoo, että Hungaroring usein mielletään hidasvauhtiseksi radaksi, mutta nykyään asia ei hänen mielestä ihan niin suoraviivainen ole.
– Budabest on oikeastaan viimevuosien aikana kasvanut oikeastaan aika kovavauhtiseksi radaksi, sanoi Sainz.
– Jos verrataan Monacoon ja Bakuun, siellä on paljon kakkos- ja kolmosvaihteen mutkia. Budapestissä mennään nykyään näillä korkean downforcen autoilla keskisektorissa jatkuvasti neljännellä, viidennellä ja kuudennella vaihteilla.
– Joten se ei ole enää puhtaasti hidasvauhtinen rata, kuten menneisyydessä. En usko sen olevan meille hyvä rata, mutta uskon meillä olevan mahdollisuudet olla heti Red Bullin ja Mercedeksen perässä, pyöritteli espanjalainen.
Unkarin GP-viikonloppu polkaistaan käyntiin perjantaina. Koko tulevan viikonlopun aikataulun ja lähetysajat näet tästä!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Ralliautoille kaavaillaan historiallista hyppyä – toteutuuko hurja suunnitelma Viron MM-rallissa?
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- F1-sirkus saapuu Montrealiin – stripparit uhkaavat pysäyttää bisneksen
- Max Verstappen saattaa seurata Kimi Räikkösen jälkiä – ”Tuli takaisin ja alkoi jälleen voittaa”
- Kalle Rovanperällä hurja omaisuus: Sisäpiiristä merkittävä paljastus IS:lle
- Nyt tipahti kova arvio Janni Hussista – asiantuntija latasi MTV:llä
- Henri Toivosen kanssa voittanut kartanlukija on kuollut
- McLaren-pomo paljasti: tällä osa-alueella Mercedes on edelleen edellä
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- F1-talli virittelee jättidiiliä – maailmankuulu luksusbrändi mukana neuvotteluissa
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv