Ferrari jatkaa yhteistyötään ikonisen energiayhtiön kanssa.
Kuva: Getty Images
F1-talli Ferrari ilmoitti torstaina jatkavansa monivuotista yhteistyötään energiajätti Shellin kanssa.
Ferrarin ja Shellin yhteistyön juuret ulottuvat jo niinkin pitkälle, kuin vuoteen 1929, jolloin Enzo Ferrari perusti tallin. Tuona aikana Shell on Maranellon jättien mukana ollut voittamassa yhteensä 22 kuljettajien- ja valmistajien maailmanmestaruutta.
Yhteistyön jatkuminen ei tullut kenellekään yllätyksenä ja Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto kommentoikin tyytyväisenä uutta monivuotista jatkoa Shellin kanssa.
– Olemme vuosien saatossa saavuttaneet monia voittoja yhdessä, ja olemmekin todella iloisia saadessamme jatkaa tätä menestyksekästä yhteistyötämme jatkossakin, sanaili Binotto.
[readmore from=Ferrari]
Ferrarin viime kauden kuudes sija valmistajien MM-pisteissä oli surkein sitten vuoden 1980, jolloin italialaistalli sijoittui vasta kymmenenneksi. Italiassa halutaankin unohtaa nopeasti koko viime kausi toivoen, että Maranellon korskea ori laukkaisi takaisin kärkitaistoon.
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki