Valtteri Bottas huuli pyöreänä vauhdin puuttestaan Portugalin F1-kisassa – ”En ymmärrä”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen suomalaiskuski Valtteri Bottas oli hämillään vaatimattomasta kisavauhdistaan Portugalin GP:ssä.
Toisesta lähtöruudusta Algarven osakilpailuun startannut Bottas pääsi kaoottisen lähdön jälkeen hetkellisesti kisan kärkeen. Pian starttihärdellissä kärsineet renkaat alkoivat kuitenkin pettää ja suomalaisen oli suunnattava varikolle.
Päästyään takaisin radalle Bottas jumittui tutulle tontille – tallitoverinsa ja hallitsevan maailmanmestarin Lewis Hamiltonin pakokaasua nielemään.
Vaikka Mercedes-kuski pääsikin kiipeämään taas palkintokorokkeen toiselle askelmalle, oli hän ymmärrettävän pettynyt kohtaloonsa. Vauhdin puute koko kisan mitalla jäi kismittämään nastolalaista.
– Minulla ei ollut vaan yhtään vauhtia. En ymmärrä miksi, mutta ei yhtään vauhtia, Bottas taivasteli.
– Avauskierros oli aika hyvä. Lämmittelyt olivat aika heikot. Varsinkin, kun olimme medium-renkaalla. Sen vuoksi lämmittely oli heikompi kuin niillä, jotka olivat pehmeillä renkailla. Onnistuin kuitenkin ottamaan siitä parhaan irti mediumeilla ensimmäisillä kierroksilla. Oli kuitenkin hankalaa, suomalainen harmitteli.
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki