Mercedeksellä ei merkkiäkään ongelmista – Lewis Hamilton toisten harjoitusten nopein
Kuva: Getty Images
Hallitseva maailmanmestari Lewis Hamilton oli Espanjan toisten vapaiden harjoitusten nopein ajalla 1:16.883. Brittiä seurasi hänen tallikaverinsa Valtteri Bottas. Suomalainen hävisi Hamiltonille noin kolme kymmenystä.
Vaikka lämpötila radalla oli lähes kymmenen astetta korkeampi aamuun verrattuna, ei se näyttänyt hopeanuolten renkaita haittaavan.
Kaukana kolmantena majaili tuttuun tapaan Red Bullin Max Verstappen. Hollantilaine jäi kärkikaksikosta kahdeksan kymmenystä. Häntä seurasi Renault’n Daniel Ricciardo. Aussi sanoi viime viikonlopun jälkeen, että Renault’n nopeus yhden kierroksen aikana ei ollut vain sattumaa. Aika tänään osoitti, että Ricciardon puheissa saattaa olla perää.
Toistaiseksi viikonlopun suurin yllättäjä on ollut Haasin Romain Grosjean. Ranskalainen jatkoi siitä, mihin aamupäivällä jäi sijoittuen viidenneksi toisissa harjoituksissa.
Jos Grosjean on ylisuorittanut, niin päinvastoin teki Alexander Albon. Thaikuljettaja jäi taas tallikaverinsa taakse, ja oli yli puolitoista sekuntia kärkeä perässä.
Keskikasti oli jälleen odotetun tiukka. Viisi kuljettajaa mahtui kymmenyksen sisään toisistaan.
Kimi Räikkösellä jatkui tuttu kaava. Suomalainen jäi Hamiltonista kaksi sekuntia ja oli vasta sijalla 17.
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.
LUE MYÖS:
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
