F1:ssä kytee uusi huijauskohu – kaikki moottorivalmistajat FIA:n tutkintaan
Kuva: Getty Images
Autourheilun kattojärjestö FIA on ottanut F1-sarjan kaikki neljä moottorivalmistajaa Mercedeksen, Ferrarin, Renault’n ja Hondan tutkintaan autojensa energiankeruujärjestelmistä.
Auto Motor und Sportin lähteiden mukaan valmistajien on toimitettava piirrustukset ja 3D-mallinnukset kaikista järjestelmistä, jotka liittyvät voimayksiköiden ERS-ominaisuuksiin.
– Liitto epäilee, että yksi tai useampi valmistajista ei noudata energianhallinnan sääntöjä. FIA:n pyyntö on aivan liian yksinkohtainen ollakseen vain ruutininomainen tutkinta, saksalaisjulkaisu kirjoittaa.
Tallien epäillään käytännössä pyrkineen huijata FIA:n mittauslaitteistoa ratkaisuilla, joiden myötä voimayksiköiden todelliset arvot jäisivät lajiliitolta huomaamatta.
Mikään tekninen innovaatio, jolla pyritään kiertämään energiankeruujärjestelmien elektronisia mittausarvoja rikkoisi selvästi F1-sarjan sääntökirjan määräyksiä.
AMuS:n mukaan uusi ERS-kohu vaikuttaa olevan saman kaltainen Ferrarin viime vuoden polttoainehuijauskohun kanssa. Tuolloin italialaisten väitettiin kopeloineen voimayksikön toimintaa seuraavien sensorien signaaleja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku