Red Bull -pomo puhui ylistävään sävyyn Vettelistä – onko F1-tähti palaamassa talliin?
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner puhui Ferrarin Sebastian Vettelistä ylistävään sävyyn Itävallan GP:n jälkeen.
Horner kertoi Vettelin olevan erinomaisissa väleissä talliin ja pitävän yhteyttä henkilökuntaan säännöllisesti.
– Vaikka hän ajaa Ferrarille, hän tulee usein tervehtimään mekaanikoitamme. Hän tuntee suurimman osan heistä, Horner kertoi.
Hornerin lausunnot näyttäytyvät mielenkiintoisessa valossa etenkin, kun australialainen Auto Action uutisoi eilen Ferrarin olleen epävirallisesti yhteydessä Valtteri Bottakseen ja Daniel Ricciardoon. Lehden mukaan Vettel saattaa olla lähtökuopissa Ferrarilta.
– Meillä on mukavia yhteisiä muistoja Sebastianin kanssa. Hän on osa tallimme historiaa. Hän voitti neljä mestaruuttaa ja useita kisoja kanssamme, Horner muistutti.
– Hän on yhä tallimme ystävä. Hän oli erittäin iloinen tuloksestamme Red Bull Ringillä. Meillä on vastavuoroinen kunnioitus ja arvostus.
Christian Horner syyttää Ferraria Vettelin virheistä: ”Kuin painekattila”
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi