Näkökulma: Valtteri Bottas, jos paikka aukeaa, mene sinne Ferrarille!
Kuva: Getty Images
Formula 1 -maailmassa nousi Monacon GP:n jälkeen valtava huhu, suorastaan F1-pommi, kun F1-asiantuntija Joe Saward kertoi kuulleensa Monacon varikolla huhupuheita Sebastian Vettelin aikeista päättää ura jo mahdollisesti tähän kauteen.
Saward kertoi tulloin Valtteri Bottaksen, Sergio Pérezin, Romain Grosjeanin ja Kevin Magnussenin lukeutuvan korvaajaehdokkaisiin. Hätäisesti ajateltuna Bottaksella ei pitäisi olla mitään syytä lähteä Mercedekseltä, jos jatkopahvia tarjotaan. Mutta mietitäänpä asiaa tarkemmin.
Bottas ajaa tällä hetkellä maailman parhaan kuljettajan kanssa samalla välineistöllä. Voittaakseen kisan tai ottaakseen paalupaikan, Bottaksen pitää venyä joka kerta huikeaan suoritukseen. Hän on kyllä osoittanut pystyvänsä siihen tällä kaudella, mutta Lewis Hamilton johtaa silti MM-sarjaa 17 pisteen erolla suomalaiseen.
Ferrari voisi tarjota jotain sellaista, mikä ei Mercedeksellä ole tällä hetkellä mahdollista. Ykköskuskin paikan sarjan tehokkaimmalla moottorilla.
Ei ole salaisuus, että Ferrarilla suositaan toista kuljettajaa. Charles Leclercin alkutaipale Ferrarilla on ollut vaikea. Vettelin lopettaessa kokenut Bottas olisi tallille varma ja kokenut ykköskuski nuoren Leclercin rinnalle. Maranellossahan on aina luotettu kokeneisiin kuljettajiin, ja Bottas on osoittanut tämän kauden aikana nopeutensa lisäksi myös henkistä kanttia. Ne ovat ominaisuuksia, joita Ferrari ykköskuskiltaan haluaa.
Vaikka Mercedes vaikuttaa tällä hetkellä aivan ylivoimaiselta, ei se ehkä ole sitä enää uusien sääntöjen saapuessa kaudeksi 2021. F1-johto ja myös tallit haluavat tehdä autoista vaikeampia ajaa, mikä tarkoittaisi merkittäviä muutoksia niiden aerodynamiikkaan. Ferrarin moottori todennäköisesti on kuitenkin parempi silloinkin, koska moottorisääntöjä tuskin ollaan muokkaamassa merkittävästi nykyisestä.
Bottaksen Ferrari-siirto voisi tulla siis unelmasaumaan. Suomalainen voisi päästä ykköskuskiksi ja sarjan parhaaseen autoon. Paremmalla autolla Hamiltonin voittaminenkin olisikin jo paljon helpompaa.
Jos Bottas valitsee nyt oikein, voisi hän johtaa samanlaista menestysreseptiä kuin Hamilton siirtyessään yllättäen McLarenilta Mercedekselle kaudeksi 2013.
LUE MYÖS:
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki