Dramaattisia syytöksiä – Red Bull -pomolta väitös Mersun ja F1:n yhteispelistä
Kuva: Getty Images
Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko esittää jälleen syytöksiä F1-sarjalle Mercedeksen suosimisesta.
Mercedes on voittanut toistaiseksi jokaisen kilpailun tällä kaudella. Viime viikonloppuna Lewis Hamilton nappasi Kanadan GP:n voiton, kun Sebastian Vettel sai hyvinkin kyseenalaisen viiden sekunnin aikasakon.
– Sanotaan näin, että on havaittavissa, että sääntömuutokset ja päätökset ovat suosineet Mercedestä viime aikoina, Marko sanoi Auto Bildille.
Hamiltonin voiton lisäksi Marko löytää paljon merkittävämpiä Mersua suosivia muutoksia, joita sarjaan on tehty.
– Pirelli muutti renkaiden kuviointia kaudeksi 2019, jotta ne eivät ylikuumenisi, mutta vain Mercedes kärsi siitä (ylikuumenemisesta). Yhtäkkiä tällä kaudella Mercedes on ainoa, jolla lämpötilat toimivat hyvin, mutta muilla ei.
Marko vihjaakin, että Mercedes sai tiedon renkaiden toiminnasta muita nopeammin. Tämän ansiosta Mersu pystyi rakentamaan auton, joka toimii uusilla renkailla paremmin.
– Vain Mercedes teki auton, jossa on paljon vetopitoa, ja se oli juuri oikea tapa saada paras irti näistä uusista renkaista. En voi todistaa, että Mercedes sai datan meitä nopeammin, mutta en voi kiistääkään sitä.
Lähde: F1i.com
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen