Porsche oli jo rakentanut ja testannut F1-moottorin – formulahanke kuopattiin sääntösekamelskan vuoksi
Kuva: Getty Images
Autosportin mukaan F1-sarjaan liittymistä kaavaillut Porsche oli suunnitellut tulevaa formula-auton moottoriaan jo niin pitkälle, että sitä oltiin testattu jo käytännössä.
Posche puhui pitkään julkisuudessa mielenkiinnostaan autourheilun kuninkuusluokkaa kohtaan.
Saksalaisvalmistaja odotti innolla vuodeksi 2021 suunniteltuja suuria sääntöuudistuksia, joiden myötä F1-sarjan kustannukset olisivat tulleet alaspäin.
Vaikka sarjaan onkin näillä näkymin tulossa kaikkia talleja koskettava budjettikatto, ei Porsche ollut lopulta tyytyväinen sääntöneuvottelujen suuntaan.
F1-moottorin kehitystyöstä päätettiin luopua kokonaan ainakin toistaiseksi. Porschen LMP1-osaston vetämä hanke oli ollut jo varsin pitkällä ennen loppuaan.
– Vuonna 2017 Formula 1:ltä tuli signaaleja, että säännöt muuttuvat ja energiankeruuta ei olisi enää tarvittu. Porsche oli FIA:n valmistajien komission jäsen ja oli mukana strategianeuvotteluissa, Porschen moottoriurheilujaoston johtaja Fritz Enzinger taustoitti Autosportille.
[readmore from=”porsche”]
– Toisaalta olimme mukana näissä kaikissa työryhmissä. Samalla kaverit kehittivät kuusisylinteristä konetta WEC-sarjaan. Ajattelimme toki, mitä pitäisi muuttaa, jos konetta käytettäisiin Formula 1:ssä.
Enzinger odotti projektin kuivuvan kasaan Porschen vetäydyttyä LMP1-luokasta. Pian Volkswagenin autokonsernin johdolta tulikin kuitenkin yllättävä viesti.
– Vuoden 2017 lopussa saimme konkreettisen määräyksen emoyhtiöltämme kehittää eteenpäin erittäin tehokasta kuusisylinteristä moottoria, vaikka vetäydyimme jo LMP1:stä. Idea ei ollut vain paperilla, vaan kone oli määrä rakentaa ja laittaa testaukseen vuonna 2019, Porsche-pomo valotti.
Hanketta vietiin eteenpäin ja lopulta reilun 20 teknikon ryhmä rakensi voimayksikön valmiiksi ja testasi sitä käytännössä.
– Kone oli valmis ja sitä pyöritettiin testialustalla. Tämän kuusisylinterisen moottorin mahdollinen käyttö oli täysin avoinna. Jos Porsche olisi päättänyt lähteä Formula 1:een vuonna 2021, olisimme tehneet sen tällä tavalla, Enzinger vakuutti.
Lähde: Autosport
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”
- Valtteri Bottas kommentoi potkuhuhuja: ”Sääli, että keksitään hevonpaskaa”
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- Tuukka Taposen F1-unelman ratkaisuhetket käsillä: ”Tulokset tulevat kyllä”
- Ferrari ylitti maagisen luvun uuden sopimuksen myötä
- Lewis Hamilton sai entiseltä kilpakumppaniltaan tylyn arvion
- Sami Pajari ei lämmennyt podiumsijalle Japanissa: ”En pitänyt erityisenä”
- F1-kausi jatkuu legendaarisella katuradalla – tässä Monacon GP:n lähetysajat
- Monacon F1-kisaan yksi suosikki ylitse muiden – eikä se ole Mercedes
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- 17-vuotias suomalaisyllättäjä säväytti jälleen – suomalaisille tuplapodium Unkarissa
- McLaren juhlistaa historiallista rajapyykkiä erikoisvärityksellä
- Monacon F1-kisaan yksi suosikki ylitse muiden – eikä se ole Mercedes