Porsche oli jo rakentanut ja testannut F1-moottorin – formulahanke kuopattiin sääntösekamelskan vuoksi

Autosportin mukaan F1-sarjaan liittymistä kaavaillut Porsche oli suunnitellut tulevaa formula-auton moottoriaan jo niin pitkälle, että sitä oltiin testattu jo käytännössä.
Posche puhui pitkään julkisuudessa mielenkiinnostaan autourheilun kuninkuusluokkaa kohtaan.
Saksalaisvalmistaja odotti innolla vuodeksi 2021 suunniteltuja suuria sääntöuudistuksia, joiden myötä F1-sarjan kustannukset olisivat tulleet alaspäin.
Vaikka sarjaan onkin näillä näkymin tulossa kaikkia talleja koskettava budjettikatto, ei Porsche ollut lopulta tyytyväinen sääntöneuvottelujen suuntaan.
F1-moottorin kehitystyöstä päätettiin luopua kokonaan ainakin toistaiseksi. Porschen LMP1-osaston vetämä hanke oli ollut jo varsin pitkällä ennen loppuaan.
– Vuonna 2017 Formula 1:ltä tuli signaaleja, että säännöt muuttuvat ja energiankeruuta ei olisi enää tarvittu. Porsche oli FIA:n valmistajien komission jäsen ja oli mukana strategianeuvotteluissa, Porschen moottoriurheilujaoston johtaja Fritz Enzinger taustoitti Autosportille.
[readmore from=”porsche”]
– Toisaalta olimme mukana näissä kaikissa työryhmissä. Samalla kaverit kehittivät kuusisylinteristä konetta WEC-sarjaan. Ajattelimme toki, mitä pitäisi muuttaa, jos konetta käytettäisiin Formula 1:ssä.
Enzinger odotti projektin kuivuvan kasaan Porschen vetäydyttyä LMP1-luokasta. Pian Volkswagenin autokonsernin johdolta tulikin kuitenkin yllättävä viesti.
– Vuoden 2017 lopussa saimme konkreettisen määräyksen emoyhtiöltämme kehittää eteenpäin erittäin tehokasta kuusisylinteristä moottoria, vaikka vetäydyimme jo LMP1:stä. Idea ei ollut vain paperilla, vaan kone oli määrä rakentaa ja laittaa testaukseen vuonna 2019, Porsche-pomo valotti.
Hanketta vietiin eteenpäin ja lopulta reilun 20 teknikon ryhmä rakensi voimayksikön valmiiksi ja testasi sitä käytännössä.
– Kone oli valmis ja sitä pyöritettiin testialustalla. Tämän kuusisylinterisen moottorin mahdollinen käyttö oli täysin avoinna. Jos Porsche olisi päättänyt lähteä Formula 1:een vuonna 2021, olisimme tehneet sen tällä tavalla, Enzinger vakuutti.
Lähde: Autosport
Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!
- Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
- Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
- Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- McLarenin ex-työntekijältä yllätyspaljastus vuosien takaa: ”Kukaan ei halunnut Hamiltonin auton mekaanikoksi”
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- Max Verstappen siirtyy MM-sarjan johtoon Espanjan GP:n voiton seurauksena – Valtteri Bottakselta tyly viesti tallilleen
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta