Mika Häkkiseltä lupaava arvio Kimi Räikkösen Alfa Romeon potentiaalista – ”Lisää on vielä hihassa”

F1-konkari Mika Häkkinen kirjoittaa tuoreessa Unibetin blogissa uskovansa Kimi Räikkösen voivan auttaa suuresti Alfa Romeon teknistä kehitystyötä kokemuksellaan.
Vaikka ”Jäämies” ei ollutkaan itse täysin tyytyväinen kauden avaukseensa, oli Alfa Romeon ja suomalaistähden ensiesiintyminen kilparadalla oikein vakuuttava suoritus.
Kimi Räikkönen pettyi kisadebyyttiinsä Alfa Romeolla – kommentoi ensitunnelmiaan
Räikkönen ohjasti Ferrari-vetoisen kilpakoneensa komeasti yhdeksänelle sijalle avaten samalla kauden pistetilinsä.
Suomalaisten otteita mielenkiinnolla seurannut Häkkinen jakaa Australian GP:stä myönteisen arvosanan.
[readmore from=”räikkönen kimi”]
F1-mestari odottaa erityisen innolla, kuinka paljon Alfa Romeo onnistuu kehittämään vauhtiaan kauden mittaan.
– Oli hienoa nähdä Räikkösen saavan neljä pistettä ensimmäisessä kisassaan Alfa Romeolla. Talli vaikuttaa luottavaiselta sen suhteen, että lisää suorituskykyä on vielä hihassa, Häkkinen kehuu Unibetin tekstissään.
Kimi Räikkönen antoi tuomionsa Alfa Romeon F1-autosta ensimmäisen kisan jälkeen
– Kimin kokemus yhdistettynä tallin vahvaan tekniseen pakettiin tuottaa jo tuloksia, formulaveteraani arvioi.
Lähde: Unibet
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Legendaarinen brittitalli harkitsee huippulupauksen palkkaamista ensi kaudeksi – kiistellyn kuskin ura vaakalaudalla
- Red Bull -pomolta erikoisia kommentteja Sergio Pérezin laskeneesta suorituskäyrästä – ”Hän on palannut omalle tasolleen”
- Alfa Romeo -päällikkö manaa Valtteri Bottaksen kautta varjostaneita ongelmia – ”Olemme menettäneet aivan liikaa pisteitä”
- Ferrari-pomolta tyly paljastus kuluvan kauden autosta – ”Olemme keskittyneet luotettavuuden sijasta suorituskykyyn”
- Kimi Räikkösen uusi tallikaveri lähettää varoituksen suomalaiselle – ”Hän ei tunne näitä kuljettajia”
- Sabotoiko Fernando Alonso Alpine-tallia tahallaan? F1-pomo ei tähän usko
- FIA julkisti F1:n uudet moottorisäännöt: Sähkötehoa lisätään, polttoaineet 100-prosenttisesti ympäristöystävällisiä
- Toto Wolff ei ole sulattanut viime kauden kiisteltyä päätöstä – ”Mietin sitä päivittäin”