Yksi ehdokas pois F1-kuskimarkkinoilta – Mercedeksen F1-hylkiö siirtyy sähköformuloihin
Pascal Wehrlein kilpailee Formula E -sarjan viidennellä kaudella. Saksalaiskuljettaja vahvistettiin Mahindra Racingin toiseksi kuljettajaksi.
Manorilla ja Sauberilla 2016 ja 2017 F1-sarjassa ajanut Wehrlein menetti paikkansa kuninkuusluokassa täksi kaudeksi. Mercedeksen juniorikuljettaja kisasi tänä vuonna DTM:ssä, mutta kokiessaan etenemisväylänsä menneen tukkoon katkaisi Wehrlein yhteistyön Mercedeksen kanssa tämän vuoden päätteeksi.
Wehrleinin nimi oli myös korkealla Toro Rosson ensi kauden kuljettajia mietittäessä. Sopimus Mahindran kanssa kaataa kuitenkin haaveet nopeasta paluusta F1-sarjaan.
Autosportin tietojen mukaan Wehrleinille tarjottiin myös monivuotista sopimusta Mercedeksen sähköformulatiimistä, mutta Wehrlein ei halunnut ottaa tätä vastaan, sillä hän toivoo ajopaikan formula ykkösistä olevan vielä mahdollinen myöhemmin.
Wehrleinin rinnalle Mahindran toiseen autoon vahvistettiin niin ikään entinen F1-kuljettaja Jerome d’Ambrosio, joka on kisannut sähköformuloissa jo parin kauden ajan.
Tallin riveissä viime kaudella ajaneista kuljettajista Felix Rosenqvist siirtyy IndyCariin ja Nick Heidfeld väistyy tallin varakuljettajaksi ja neuvonantajaksi.
Formula E -kausi käynnistyy 15. joulukuuta Saudi-Arabiassa.
- Lewis Hamiltonille uran ensimmäinen paalu Ferrarilla – McLaren-kuski epäonnistui totaalisesti
- Lähde: Hyllytetyn F1-kuskin tilanteesta uutta tietoa – taustalla fyysinen yhteenotto tallipomon kanssa
- Lando Norris harjoituskärkenä – Cadillacilla jälleen ongelmia
- F1-sarjassa jättiyllätys – talli potki GP-voittajan pihalle Meksikon osakilpailusta
- Valtteri Bottaksen korvaajaehdokas pahassa pinteessä – nolo virhe julki
- Red Bull -kuskin pinna paloi täysin – tönäisi katsojaa
- Valtteri Bottakselta tyly linjaus: ”Se on haastavaa”
- Entinen tallikaveri haastoi Max Verstappenin Meksikon harjoituksissa – hollantilaiselta kylmäävä kuitti
- Max Verstappenille sekä entiselle Red Bull -kuskille rangaistukset harjoitustörttöilystä
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- F1-faneille hyviä uutisia: Viaplay näyttää kisalähetyksiä maksutta marraskuussa
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille
- F1-mestaruus voi ratketa jo ennen viikonlopun kilpailua: Tästä on kyse