Suru-uutinen: Michael Schumacherin ensimmäisten mestaruusvuosien tallin johtomies on kuollut
Michael Schumacherin kahdesta ensimmäisestä maailmanmestaruudesta kuuluisan Benettonin tallin perustaja Carlo Benetton on kuollut 74-vuotiaana.
Italialainen liikemies oli yksi Benetton Groupin osaomistajista, joka liittyi F1-sarjaan alun perin vuonna 1983 Tyrrellin tallin sponsorina.
Vuonna 1986 Benetton perusti oman tallinsa ja kisasi autourheilun kuninkuusluokassa aina vuoteen 2001 asti. Vuonna 2002 Renault osti tallin jatkaen sen perintöä F1-sarjassa.
Talli muistetaan F1:n maailmassa erityisesti menestykestään legendaarisen tähtikuskin Schumacherin kanssa.
Saksalainen voitti uransa kaksi ensimmäistä maailmanmestaruutta tallin riveissä vuosina 1994 ja 1995. Vuonna 1995 Benetton saavutti myös ensimmäisen ja viimeiseksi jääneen valmistajien mestaruutensa.
Benettonin brändi tunnetaan F1-menestyksensä ohella parhaiten maailmankuulusta United Colors of Benetton -vaatemerkistä.
Carlo Benetton oli todella varakas. Forbes arvioi vuonna 2015 hänen ja kolmen sisaruksensa omaisuudeksi suunnilleen 2,9 miljardia dollaria.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- F1-kriisitallissa jälleen tallipäällikön vaihto – taustajoukoissa muitakin muutoksia
- Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
- F1-tulokkaan harteille sysätään hirmuiset paineet – Franco Colapinto Alpinen varakuljettajaksi
- F1-lupauksen tilanteessa shokkikäänne – Jack Doohanille luvassa karmea kohtalo?
- Valtteri Bottakselle useita tarjouksia huippusarjasta – suomalainen kieltäytyi
- Kilpailukielto lähestyy Max Verstappenia – hollantilainen uhmakkaana: ”En muuta ajotyyliäni sen takia”
- Mistä autorahoitus ostaessa autoa yksityiseltä?
- Mika Häkkiseltä varoituksen sana – Lewis Hamiltonin lausunto herätti huolenaiheen
- Red Bullille kova menetys: 150 miljoonan sponsori lähti lätkimään
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllättävä mahdollisuus – ”Kuvittelisin heidän tarvitsevan kokemusta”