Fanien suosikkirataa ei välttämättä nähdä enää koskaan F1:ssä – taustalla valitettava syy

F1-fanien ja myös kuljettajien suosikkiratoihin kuulunutta Kyalamia ei välttämättä tulla enää näkemään Formula 1:ssä. Kyalamissa järjestettiin viimeisimmän kerran Etelä-Afrikan GP vuonna 1993.
Nico Rosberg kertoi aiemmin omalla YouTube-kanavallaan, että hän haluaisi tuoda Etelä-Afrikan GP:n F1-sarjaan takaisin. Wheels24 järjesti tämän innoittamana äänestyksen, jossa se kysyi faneilta, että haluaisivatko he radan takaisin. Lähes kaksi kolmannesta vastasi myöntävästi.
Rosbergin ja fanien toive tulee tuskin toteutumaan, sillä radan omistajaporras kertoi asian olevan hyvin epätodennäköistä.
– Kustannukset, jotka tulevat Formula 1:stä ovat todellinen mörkö. Meille ei ole taloudellisesti mahdollista järjestää nykyisellä mallilla F1-kisaa, radan taustoissa oleva Christo Kruger kertoi F1Fanaticille.
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- Toto Wolff selvitti Mercedes-kaksikon loppukahinaa Miamissa – George Russell syyllistyi sääntörikkeeseen
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- Viaplay: Valtteri Bottas selitti loppuhetken kolariaan – ”Harmi että emme päässeet Mercedeksen edelle”
- Miamin GP:ssä kytee farssin ainekset – ”Olen todella pettynyt”
- ”Hän oli uskomaton” – Valtteri Bottas nimesi suomalaisen kartinglupauksen, joka ei koskaan saanut mahdollisuutta