Arvostettu saksalaislehti: ”Kimi Räikkönen nopeampi kuin Sebastian Vettel”
Kuva: Getty Images
Saksalaisjulkaisu Auto Motor und Sport on tutkinut Barcelonassa ajettuja F1-testejä ja tehnyt niistä suomalaisittain lupaavia johtopäätöksiä.
Ferrari piti läpi testien erinomaista vauhtia Mercedeksen rinnalla ja tutkimuksen mukaan siitä vastasi erityisesti Kimi Räikkönen. Saksalaislehti painotti pitkän testiajon tärkeyttä, jossa Räikkönen kellotti äärimmäisen pehmeällä renkaalla koko joukon kovimman yksittäisen kierrosajan 1.22,765.
Tavallisella pehmeällä renkaalla ajettu testi oli Räikkösen osalta myös kovaa valuuttaa. Hän jäi 13 tuhannesosan päähän Nico Rosbergista ajalla 1.23,009. Räikkönen jätti pehmeillä kumeilla Sebastian Vettelin yli puolen sekunnin päähän ajalla 1.23,595.
Kauneinta luettavaa Auto Motor und Sportin tutkimuksessa oli kuitenkin pitkien testikierrosten lasketut keskiarvot. Räikkönen dominoi taulukkoa ajalla 1.28,921 lyöden jopa Lewis Hamiltonin kolmen kymmenyksen erolla. Vettel oli keskiarvon kolmas jääden Hamiltonista kolme sadasosaa.
Saksalaislehti muistuttaa kuitenkin, että ero Ferrarin ja Mercedeksen välillä voi olla tutkimusten tuloksia suurempi. Testeissä käytössä ollut polttoaineen määrä ja auton todelliset tehot ovat yksin tallin tiedossa.
Kauden avauskisa ajetaan Melbournessa viikon kuluttua.
LUE MYÖS:
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Sami Pajari löysi vauhdin – Oliver Solbergilla yllättävä kohtaaminen erikoiskokeella
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!