Jari-Matti Latvala voitti kolmen nollatuloksen jälkeen: ”Ollut ralliurani vaikeinta aikaa”
Kuva: Getty Images
Volkswagenin Jari-Matti Latvala otti kauden ensimmäisen osakilpailuvoittonsa rallin MM-sarjassa voitettuaan Portugalin MM-rallin. Hän voitti Volkswagenin kolmoisvoittoon päättyneessä rallissa tallikaverinsa Sebastien Ogierin 8,2 sekunnilla. Andreas Mikkelsen oli kolmas jääden Latvalasta 28,6 sekuntia.
Latvalan edellinen MM-rallin voitto tuli viime vuonna Ranskassa, eli hän ehti ajaa kuusi osakilpailua ilman voittoa, eikä saanut kauden kolmesta edellisestä kisasta pistettäkään.
– Monet ovat epäilleet, tulenko enää koskaan takaisin. Tämä on ollut ralliurani vaikeinta aikaa, kun pisteitä ei ole tullut kolmeen kisaan. Voitto tähän paikkaan on todella ainutlaatuista, sanoi Latvala Nelonen Pron suorassa Power Stage -lähetyksessä.
Latvala otti johdon rallissa perjantaina neljännen erikoiskokeen jälkeen pysyen kärjessä maaliin saakka. Perjantain päätteeksi hän oli tuolloin kuudentena olevasta Ogieria 25,9 sekuntia edellä, mutta lauantain päätteeksi toiseksi noussut Ogier oli enää 9,5 sekunnin päässä.
Latvala ajoi sunnuntain kolmella erikoiskokeella yhden pohja-ajan varmistaen voiton. Power Stagen voiton ja kolme lisäpistettä otti Ogier. Latvala oli Power Stagen toinen.
MM-sarjaa johtaa edelleen Ogier 105 pisteellä. Latvala nousi sarjassa viidenneksi 46 pisteen turvin. Latvalalla on matkaa MM-sarjan kakkosena olevaan Mikkelseniin 17 pistettä.
Rallin MM-sarja jatkuu kesäkuun puolivälissä Sardiniassa.
Panu Markkanen
Twitter @PanuMarkkanen
LUE MYÖS:
- Vihdoin onnistuminen! Tuukka Taponen täräytti eturiviin F3-luokan aika-ajoissa
- Viron MM-ralli: Sami Pajari mielettömässä lyönnissä – ”Suosittelen tätä kaikille”
- F1-autoille povatut vaikeudet kävivät toteen Belgian harjoituksissa – ”Kuin hidastetusta elokuvasta”
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja televisiointi
- McLarenille jälleen takaisku – Lando Norrisille rangaistus
- Max Verstappenin manageri kommentoi villejä huhuja – ”Paljon on kirjoiteltu”
- McLaren hakee käännettä vaikeaan kauteensa – Belgiaan tulossa päivityksiä
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Drift Masters: Krisse Aalto teki historiaa Ahvenistolla – seitsemän suomalaista Top 32:een
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan