Asiantuntija varoittaa F1-kuljettajasta: ”Voi ajaa epätoivon vimmalla”
Kuva: Getty Images
F1-toimittaja ja -televisioselostaja James Allen pelkää Toro Rosson ensi kauden kisakuljettajakseen vahvistaman Max Verstappenin voivan olla aivan liian kokematon formula ykkösiin.
Toimittaja huomauttaa, että vaikka 16-vuotiaan nopeudesta ei ole epäilyksiä, kilpa-ajo on taito, joka kehittyy vuosien kokemuksen tuloksena.
Allen sanoo vaarana olevan, että Verstappen ajaa yltiöaggressiivisella ”GP2-mentaliteetilla”, eli juniorisarjakuljettajien epätoivoisella pyrkimyksellä saada tuloksia varmistaakseen uransa jatkumisen, mistä erityisesti Fernando Alonso on kritisoinut nuoria F1-kuljettajia ajoittain. Ongelmaa voi edistää Red Bullin junioriohjelman raakuus.
– Red Bull toimii pyöröoviperiaatteella: nuorille kuljettajille annetaan noin kaksi vuotta aikaa Toro Rossolla osoittaa kykynsä ja sitten heidät joko ylennetään Red Bullille, jos siellä on paikka vapaana, tai sitten dumpataan. Valtava enemmistö dumpataan, kuten Jean-Eric Vergne on saanut kokea tämän siirron ansiosta, Allen kirjoittaa blogissaan.
– Daniel Ricciardo oli onnekas, että Mark Webber päätti lähteä kauden 2013 lopussa jättäen jälkeensä vapaan paikan, jonka vain Ricciardo ja Vergne saattoivat täyttää. Talli päätyi Ricciardoon. Seuraava jonossa on Daniil Kvjat, joka vaikuttaa todella hyvältä. Hän toivonee paikkaa 2016 tai 2017 jos Sebastian Vettel esimerkiksi päättää [vaihtaa tallia].
– Jos Kvjat saa tilaisuuden ja Ricciardo pysyy tallissa, Red Bullilla ei ole tilaa Verstappenille. Hollantilaisen täytyy näin ollen painostaa Kvjatia parin kauden ajan tullakseen harkituksi Red Bullille, mikä tarkoittaa – mahdollisesti – ajamista epätoivon vimmalla.
– Toivon, että näin ei ole ja hän osoittautuu suureksi lahjakkuudeksi Vettelin ja Ricciardon tapaan. Hän tulee kuitenkin olemaan epäilemättä keskustelunaihe Spassa, enkä yllättyisi, mikäli jotkut nykyisistä kärkikuljettajista ilmaisisivat huoliaan asiasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- F1-mestarin pokeri petti – uudet autot saivat jälleen osansa kritiikistä
- “En ole koskaan kokenut tällaista” – Max Verstappen turhautui ulosajonsa jälkeen
- Mercedes murskasi kaikki Australian GP:n aika-ajoissa – Max Verstappen täräytti heti ulos
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?
- F1-sarja perumassa kaksi kilpailua tältä kaudelta – korvaajia ei luvassa
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Oscar Piastri riemastutti kotiyleisöä – Max Verstappenilla murheita
- Tuukka Taposen kaudelle mollivoittoinen alku
- Useat tallit ongelmissa F1-avauksessa – Aston Martinin kauhukuvat kävivät toteen
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?