Mercedekseltä täystyrmäys – ”Täysin epärealistista”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tekninen johtaja Paddy Lowe lyttää ”absurdina” keskustelun formula ykkösten nykyiseen taloudellisuuskonseptiin kielteisesti vaikuttavista sääntömuutoksista ensi kaudeksi alkaneesta kaudesta puhumattakaan.
Lähinnä kilpailukyvyttömämpiä Renault- ja Ferrari-moottoreita käyttävien tallien suusta on kuultu alkukaudella yllätyksettä kritiikkiä nykysäännöistä. Ferrari-pomo Luca di Montezemolo ehdotti jopa lyhennettyjä kisoja tai vaihtoehtoisesti suurempaa polttoainelastia.
– Viime viikkoina ja päivinä on puhuttu asioista, jotka olivat täysin epärealistisia, Lowe sanoi uutistoimisto Press Associationille.
– Ensimmäinen ajatus oli, että tarvitaan 110 kiloa polttoainetta. Eikö kukaan ole käsittänyt, että näihin autoihin ei mahdu 110 kiloa polttoainetta? Hyvänen aika.
– Sitten oli puhetta kisojen lyhentämisestä. Voitko kuvitella sen konseptin myymistä katsojille? Se on vähän kuin sanoisi, että olemme päättäneet, että ihmiset eivät ole enää tarpeeksi hyväkuntoisia, joten marathon tulee olemaan vain 41 kilometriä.
Kysyttäessä mahdollisuudesta, että kilpailevat tallit voisivat puskea sääntömuutoksia lajiin ensi kaudeksi, Lowe jatkoi:
– Minusta se ei käy edes järkeen. Formula ykkösten luonne on puskea teknologia äärirajoille ja niiden yli.
– Ajatus, että siitä peruutettaisiin ensi vuonna on minusta absurdia. Jos jotain, formula ykkösten tulisi venyä entisestään. Kenties meillä pitäisi olla 95 kilon polttoainerajoitus kisassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kovia ennustuksia vai pelkkää mutua? Tässä SuomiF1-sivuston veikkaukset tulevan kauden tapahtumista
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”
- Viime kauden yllättäjä Williams lähtee takamatkalta uuteen F1-kauteen – Carlos Sainz myöntää ongelmat
- Kiinan GP 2026 – F1 | TV, lähetysajat, aikataulu, tulokset
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Uusi F1-kausi aivan nurkan takana – tässä merkittävimmät sääntömuutokset 2026
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- Honda paljasti vakavan ongelman Aston Martinin F1-autossa: ”Tilanne oli vaarallinen”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Kalle Rovanperä kaukana kärjestä Super Formula -sarjan testeissä – manageri latasi suorat sanat
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?