EK12: Latvalalle toistamiseen pohjat – Novikov yhä niukasti edellä
Kuva: Getty Images
Jari-Matti Latvala otti toisen peräkkäisen pohja-aikansa Argentiinan rallin EK12:lla. Suomalainen lyhensi nyt eron kokonaistilanteessa edellään olevaan Evgeni Novikoviin enää reiluun kolmeen sekuntiin.
Venäläinen oli pätkän neljäs jääden Latvalasta 3,9 sekuntia. Suomalainen sanoi, että kolmannen sijan valtaaminen ei tule helpolla, jos on tullakseen.
– Novikov painaa paljon kovempaa kuin eilen. Pitää todella puskea itseäni, Latvala kehui kilpakumppaniaan ralliradiossa.
Toiseksi nopein pätkällä oli Sebastien Loeb noin kolme sekuntia Latvalaa hitaampana. Ranskalainen kertoi jo varmistelevansa voittoaan.
– Ei ollut ongelmia. En painanut kovin kovaa, Loeb kertoi.
Mikko Hirvonen oli kolmas. Rallin kokonaistilanteen kakkonen, Sebastien Ogier jäi kärjestä noin 15 sekuntia ja oli pätkän seitsemäs.
Rallin kokonaistilanne (EK 12/14):
1. S. LOEB 2. S. OGIER +1:06.9 3. E. NOVIKOV +2:33.5 4. J. LATVALA +2:36.9 5. T. NEUVILLE +4:19.1 6. M. HIRVONEN +6:37.6 7. M. OSTBERG +10:57.5 8. M. PROKOP +13:17.4 9. D. SORDO +13:21.3 10. A. MIKKELSEN +13:25.3LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Adrian Neweyltä karu paljastus Hondan ongelmista – kuljettajat vaarassa: ”Riski pysyville hermovaurioille”
- Oscar Piastri | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lando Norris | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Lewis Hamilton | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, kypärä
- Isack Hadjar – F1 | Uutiset ja perustiedot
- Sergio Perez | F1-tilastot, uutiset, ura ja palkka
- FIA:n linja muuttui: Valtteri Bottas välttää rangaistuksen
- Kimi Antonelli | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, auto, kypärä
- Max Verstappen | F1-tilastot, uutiset, ura, palkka, kypärä
- Kovia ennustuksia vai pelkkää mutua? Tässä SuomiF1-sivuston veikkaukset tulevan kauden tapahtumista
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Honda paljasti vakavan ongelman Aston Martinin F1-autossa: ”Tilanne oli vaarallinen”
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”