Ferrarilla hämmentävä määrä epäonnea – ”En pysty löytämään selitystä”
Kuva: Getty Images
Ferrarille Bahrainin GP osoittautui surulliseksi kokemukseksi. Sekä Fernando Alonso että Felipe Massa aloittivat kisan hyvistä lähtöruuduista, mutta tiedossa oli uskomaton epäonnen suma.
Alonso joutui tekemään kaksi suunnittelematonta varikkopysähdystä kisan alussa DRS:n avauduttua omatoimisesti ja Massa puolestaan otti alussa yhteen Force Indian Adrian Sutilin kanssa ja tämän jälkeen joutui tulemaan varikolle kärsittyään ilmeisesti renkaan puhkeamisen. Tuloksina olivat 8:s sija Alonsolle ja 15:s Massalle.
– Meillä ei ollut tänään [sunnuntaina] paljon onnea, mikä on todella harmillinen päätös viikonlopulle, joka on ollut valtavan positiviinen minulle ja Felipelle, Alonso sanoi sarjan kotisivulla.
– Alkukierrosten jälkeen luulin, että takarenkaani olivat menettäneet suorituskykynsä, mutta varikkomuurilta kerrottiin, että DRS oli jumissa. Sitä ei saatu korjattua kunnolla ensimmäisellä pysähdyksellä joten sisään piti tulla uudestaankin. Siitä eteenpäin ohje olla käyttämättä sitä haittasi kisaaani.
– Kun on jonon takana tai keskiryhmässä, renkaiden hallinta on normaaliakin vaikeampaa. Ilman ongelmiamme minä ja Felipe olisimme varmasti sijoittuneet korkeammalle.
Brassikuljettaja kommentoi päiväänsä synkkään sävyyn.
– Olin todella epäonninen tässä kisassa, ja vaikkakin on totta, että monia asioita voi tapahtua tässä lajissa, en pysty löytämään selitystä sille, miksi niin monen niistä täytyy olla kielteisiä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen