Robert Kubica MM-ralliin kaudeksi 2013
Kuva: Getty Images
Vakavasti vuonna 2011 rallionnettomuudessa loukkaantunut entinen F1-kuski Robert Kubica tulee ajamaan vuonna 2013 WRC2-luokassa Citroën DS3 RRC -autoa. Kubican ohjelma alkaa FIA:n Euroopan rallisarjan osakilpailulla Kanarialla ja hän osallistuu seitsemään MM-ralliin, joista ensimmäinen on Portugali.
– Olen todella iloinen, että Robert Kubica on yksi kuljettajistamme 2013, sanoi tallipäällikkö Yves Matton.
– Hänen kumppaneidensa tuen avulla me rakennamme nyt ohjelmaa, joka mahdollistaa hänelle kehittymisen autossa, jonka käyttäytyminen on samankaltainen kuin WRC-autolla.
– Robertin määrätietoisuus on esimerkillistä ja me olemme ylpeitä, että näin positiviinen henkilö yhdistetään Citroën Racingiin.
Kubica itse kertoo, että päätös ei ollut pakon sanelema. Kubica testasi muun muassa DTM-autoa.
– Olen harkinnut erilaisia vaihtoehtoja ennen kuin päädyin tähän ohjelmaan. Olen todella iloinen, että pystyn nyt palaamaan huipputason kilpa-ajoon.
– En malta odottaa kilpailun aloittamista, mutta en ole asettanut itselleni mitään tiettyjä tavoitteita. Minulla on yhä opittavaa rallista ja kehittyäkseni minun on saatava kilometrejä alleni.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kovia ennustuksia vai pelkkää mutua? Tässä SuomiF1-sivuston veikkaukset tulevan kauden tapahtumista
- Rallit.fi: Marcus Grönholm Kalle Rovanperästä: ”Luulen, että Kalle lopetti myös sen takia”
- Viime kauden yllättäjä Williams lähtee takamatkalta uuteen F1-kauteen – Carlos Sainz myöntää ongelmat
- Kiinan GP 2026 – F1 | TV, lähetysajat, aikataulu, tulokset
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Ennakko: Valtteri Bottas vs Sergio Perez – kumpi nousee Cadillacin ykköskuskiksi?
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- Uusi F1-kausi aivan nurkan takana – tässä merkittävimmät sääntömuutokset 2026
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Christian Horner paljasti Toto Wolffin lähettämän viestin potkujensa jälkeen – ”Olet ollut todellinen kusipää”
- Honda paljasti vakavan ongelman Aston Martinin F1-autossa: ”Tilanne oli vaarallinen”
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Kalle Rovanperä kaukana kärjestä Super Formula -sarjan testeissä – manageri latasi suorat sanat
- Max Verstappenilta suora tunnustus F1:n uusista autoista: “Minulla ei ole vielä mitään käsitystä ohituksista”
- Valtteri Bottas palaa lähtöruudukkoon rangaistus niskassaan – linjasi tavoitteen Cadillacin debyyttikaudelle
- F1-testit peruttu turvallisuussyistä Lähi-idän tilanteen vuoksi
- Aston Martinin kriisissä entistä pahempi käänne – tallin avauskisasta tulossa uskomaton katastrofi
- Valtteri Bottaksen F1-talli aiheutti heti kiusallisen ongelman – muutos sääntöihin
- Uusi F1-kausi aivan nurkan takana – tässä merkittävimmät sääntömuutokset 2026