Bruno Senna: Kakkoskuljettaja ei ole tärkeä Force Indialle
Kaudeksi 2013 WEC-sarjaan Aston Martin -talliin siirtynyt Bruno Senna kertoo, että paikan menetys formula ykkösissä ei ole suuri pettymys.
Viime kaudella Williamsilla ajanut Senna sanoo, että hänen intohimonaan on ajaminen kilpaa, mutta formula ykkösissä hän ei päässyt asettumaan aloilleen kilpailukykyiseen talliin.
– Periaatteeni ei ole koskaan ollut olla moottoriurheilussa vain formula ykkösiä varten. Ajan voittaakseni, eikä formula ykkösissä ole ollut minulle mahdollisuutta ajaa kärjessä, Senna sanoo brasilialaisen Jovem Pan -radiokanavan blogissa.
Force India on viimeinen talli, jonka toista kuljettajaa ei ole vielä vahvistettu. Talli on itse vakuuttanut toistuvasti, että kuljettajan valinnassa ratkaisee taito – eikä siis sponsorit – mutta Senna ei tästä aivan vakuuttunut ole.
– Vaikea sanoa, mitä siellä on meneillään. Kakkoskuljettaja vaikuttaa olevan heille kakkostasolla tärkeysjärjestyksessä. Neuvottelimme heidän kanssaan, mutta sitten he vetäytyivat.
- Valtteri Bottaksen korvaajaehdokas pahassa pinteessä – nolo virhe julki
- Valtteri Bottakselta tyly linjaus: ”Se on haastavaa”
- Entinen tallikaveri haastoi Max Verstappenin Meksikon harjoituksissa – hollantilaiselta kylmäävä kuitti
- Max Verstappenille sekä entiselle Red Bull -kuskille rangaistukset harjoitustörttöilystä
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- Kimi Räikkösen luottomies siirtyy syrjään – lähes neljä vuosikymmentä ja yli 600 peräkkäistä F1-kisaa
- F1-harjoituksissa kummajaisten lista – peräti kymmenen vakiokuskia sivussa
- Racing Bulls -kuskin F1-paikka uhattuna – ”Todella julmaa”
- Valtteri Bottaksen tulevaisuudesta kova kädenvääntö: Talli haluaa suomalaisen – omistusporras jenkkikuskin
- Ford rakentaa haastajaa Toyotalle – uusi WRC-auto työn alla
- Valtteri Bottakselle 50 lähtöruudun rangaistus Meksikossa
- F1-sarjalta paljastus: kuljettajalle peräti 80 lähtöruudun rangaistus sunnuntain kilpailuun
- Kalle Rovanperä ja Sami Pajari testasivat Toyotan uutta ralliautoa – korimalli herättää huomiota
- Ella Häkkinen, 15, päätti ensimmäisen formulakautensa mestarina
- Rengasjätti suunnittelee yllätyspaluuta F1:een
- Valtteri Bottaksen tallikaveri rehellisenä – F1-ura tulossa päätökseen?
- Kimi Antonelli sairastui – myös Valtteri Bottas sivuun
- Daniel Ricciardo avautuu F1-uran päättäneestä nöyryytyksestä
- Lähde: F1-lupauksen sopimusneuvottelut vaikeuksissa – palkkavaatimus liikaa tallille
- F1-mestaruus voi ratketa jo ennen viikonlopun kilpailua: Tästä on kyse