Karthikeyan hermostui Vettelin kommenteille – "Alan kypsyä siihen hiljalleen"
Kuva: Getty Images
Narain Karthikeyan kertoo olevansa hyvää vauhtia kyllästymässä Sebastian Vettelin kommentteihin.
Jo aiemmin tällä kaudella ”kurkuksi” intialaista kutsunut Red Bull -kuljettaja kertoi menettäneensä johtonsa viime viikonlopun Yhdysvaltain GP:ssä jouduttuaan hidastelemaan Karthikeyanin takana kierroksella 42.
HRT-kuljettaja ei niellyt kritiikkiä, vaan neuvoi saksalaista keskittymään kisajohtajan ohjeisiin jatkossa paremmin.
– En voi kuunnella tätä hölynpölyä enempää. Kuljettajien briiffauksessa Charlie Whiting sanoi erittäin selkeästi, että ensimmäisen sektorin mutkaisella osuudella ei tarvitse päästää ketään ohitse, Karthikeyan sanoi Auto, Motor und Sportin mukaan.
– Osio ajetaan niin nopeasti, että se ei olisi edes mahdollista, koska silloin on mentävä ulos ajolinjalta likaiselle osalle rataa. Charlie sanoi, että nopeammat autot on päästettävä ohi kasimutkassa, joka on osion ensimmäinen hidas mutka. Näin teinkin.
– Vettel oli kuljettajien tapaamisessa mukana. Eikö hän kuunnellut? Miksi hän sitten valittaa? Hän tekee sitä liian paljon. Alan kypsyä siihen hiljalleen.
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperä palasi Toyotan Rally1-auton rattiin – ”Sitä on kaivannut”
- F1-kilpailut lyhentyvät – muutos voimaan jo ensi kaudella
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki