Loeb voittoon Suomen rallissa – "Erinomainen ei riitä Sebastienia vastaan"
Kuva: Getty Images
Suomen MM-ralli on päättynyt Sebastien Loebin voittoon. Viimeisessä Ouninpohjan Power Stagessa voittaja oli kuitenkin Mikko Hirvonen, joka löi tallikaverinsa lopulta reilulla puolella sekunnilla. Näin ollen kokonaistilanne kääntyi ranskalaismestarille kuudella sekunnilla.
Jari-Matti Latvala oli viimeisen pätkän neljäs Petter Solbergin takana ja otti rallin alimman palkintokorokepaikan.
– Ei ollut parasta ajamistani tänä vuonna. Pieni henkinen lukko oli ja se piti voittaa ennen kuin pystyi taistelemaan. Vaikea ralli, joten sikäli kolmanteen sijaan voi olla tyytyväinen, Latvala sanoi pätkän jälkeen ralliradiossa.
Hirvonenkaan ei selitelly, vaan myönsi Loebin rallin parhaimmaksi.
– Yritin kovaa eikä ollut suurempia murheita. Erinomainen suoritus, mutta Loebia vastaan se ei vain riitä, Hirvonen kommentoi.
Voittaja itse oli onnellinen kolmannesta voitostaan Suomessa. Vastaavaan ei ole pystynyt kukaan muu ei-suomalainen kuljettaja.
– Erittäin tyydyttävää. Suomen ralli on todella vaikea voittaa, suomalaiset ovat täällä todella kovia ja meillä oli kova taistelu Mikon kanssa. Kaksoivoitto Citroënille on upeaa. Uskomatonta voittaa Suomen ralli kolme kertaa, Loeb lateli.
Suomen rallin lopputulokset:
1. S. LOEB 0.0 2. M. HIRVONEN +6.1 3. J. LATVALA +35.0 4. P. SOLBERG +56.1 5. M. ØSTBERG +2:32.1 6. O. TÄNAK +2:47.6 7. M. RANTANEN +4:51.7 8. J. KETOMAA +6:01.9 9. M. PROKOP +6:04.3 10. S. OGIER +8:46.0LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen ryhtyi toimiin uusien F1-autojen parantamiseksi – keskustelut käynnissä FIA:n kanssa
- Lewis Hamilton paljasti: Ferrarin kohuttu takasiipi tulossa Kiinan kisaan
- Paljastus – Hondan F1-projekti oli myöhässä jo ennen alkujaan
- Kuliseissa käydään keskusteluja – kiinalainen autojätti liittymässä F1-sarjaan?
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse