Kimi Räikkönen ja Fernando Alonso nyrkkitappelussa nakkikioskijonossa
Kuva: Getty Images
Lotuksen Kimi Räikkönen ja Ferrarin Fernando Alonso ovat ottaneet yhteen molemmilta alle odotusten sujuneen Malesian GP:n jälkeen, SuomiF1-sivusto on saanut tietää.
Kaksikko oli yhdessä muiden F1-persoonallisuuksien kanssa viettämässä iltaa Kuala Lumpurin yökerhoissa sunnuntain ja maanantain välisenä yönä. Noin kahdelta aamuyöstä joukkio lähti etsimään pikkupurtavaa, ja Räikkösen ja Alonson tunteet kuumenivat nakkikioskijonossa.
Silminnäkijähavaintojen mukaan riita sai alkunsa humaltuneiden osapuolten muistellessa kokemuksiaan menneiltä vuosilta. Esiin nousivat kauden 2005 tapahtumat.
– He eivät päässeet yhteisymmärrykseen siitä, kumpi oli oikeasti parempi, tapahtumia sivusta seurannut Virpi Pää-Alli kertoi.
– Fernando toisteli, että hän on mestari ja Kimi puolestaan sanoi, että hänen autonsa petti hänet ja että mestaruus olisi kuulunut hänelle.
Paikalla ollut Jenson Button yritti löytää balanssia osapuolten näkemysten välillä seisoen yhdellä jalalla, mutta Pää-Allin mukaan epäonnistui siinä surkeasti.
Nopeasti eskaloitunut tilanne lähti lopullisesti käsistä Räikkösen otettua askel Alonsoa päin, jolloin kiivastuneelta kuulostanut espanjalainen muistutti, että ”aina on jätettävä väli, okei?” ja tönäisi suomalaista.
Kilpakumppanit vaihtoivat tämän jälkeen jokusen lyönnin ennen kuin muut kuljettajat ehättivät väliin.
SuomiF1-sivuston saamien tietojen mukaan Räikkönen ja Alonso ratkaisevat kiistansa muodollisella väittelyllä F1-kuljettajien yhdistys GPDA:n kokouksessa Jyväskylän kaupungin kirjastolla 1.4.2013.
LUE MYÖS:
- Fanien suosikkirata nousi ykköskorvaajaksi – myös kauden päätöskisan näyttämö vaihtumassa
- Suru-uutinen: Formulalupaus kuoli 21-vuotiaana
- Sami Pajari avasi tunteitaan historiallisesta voitosta – ”Missään vaiheessa ei ollut varaa rentoutua”
- Red Bull -pomo vastasi Max Verstappenin ympärillä pyöriviin huhuihin
- HS: Kalle Rovanperän tilanteesta iso paljastus – neuvottelut käynnissä
- Valtteri Bottas paljastaa: Näin Cadillac reagoi häntä koskeneisiin kohuhuhuihin
- Bernie Ecclestone teki hurjan tarjouksen F1-tallista – Red Bullin vastaus oli tyly
- Unkarin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- George Russell: ”Haluan vain autoni olevan samanlainen kuin Kimi Antonellilla”
- F1-tähti sai nykyautoista tarpeekseen – latasi suorat sanat: ”Melko paska tapa ajaa kilpaa”
- Antonellin voitto toi Heikki Kovalaiselle mieleen Kimi Räikkösen hauskan neuvon
- Lewis Hamilton osui Ferrarin mekaanikkoon varikkopysähdyksellä – FIA antoi tuomionsa
- F1-tähti sai nykyautoista tarpeekseen – latasi suorat sanat: ”Melko paska tapa ajaa kilpaa”
- HS: Kalle Rovanperän tilanteesta iso paljastus – neuvottelut käynnissä
- F1-autoille povatut vaikeudet kävivät toteen Belgian harjoituksissa – ”Kuin hidastetusta elokuvasta”
- Kimi Antonelli paalulle Belgiassa – Valtteri Bottakselle tärkeä päänahka
- Isack Hadjarille jättirangaistus – takarivi kutsuu
- George Russellin katastrofi Belgiassa oli Kimi Antonellin avain onneen – MM-taistelu tiivistyy
- Lähtöruuturangaistukset sekoittavat pakkaa – tässä Belgian GP:n lähtöjärjestys
- Vihdoin onnistuminen! Tuukka Taponen täräytti eturiviin F3-luokan aika-ajoissa