Osa moottorivalmistajista löysi porsaanreijän – Ferrari suunnittelee protestia
Ferrarin F1-talli suunnittelee protestia Mercedeksen ja Red Bullin vauhdittamiin tiimeihin, vaikka uusi kausi ei ole vielä lähelläkään alkamista, uutisoi F1oversteer-sivusto.
Kyseessä on Mercedeksen ja Red Bullin löytämä porsaanreikä, jonka myötä he olisivat saaneet raavittua voimanlähteestään lisähevosia irti. Sen avulla Mercedeksen ja Red Bullin, joka valmistaa ensi kertaa voimanlähteensä itse Fordin avustuksella olisivat onnistuneet lisäämään polttomoottorin puristussuhdetta. Tämän ansiosta voimanlähteestä saataisiin irti jopa 20 hevosvoimaa enemmän, eli merkittävää etua olisi tarjolla Mercedekselle, McLarenille, Williamsille, Alpinelle sekä molemmille Red Bullin talleille.
F1-autojen voimanlähteisiin liittyvät asiat ovat olleet runsaasti tapetilla runsaiden sääntömuutosten johdosta. Ensi kaudesta alkaen autot kulkevat puoliksi sähköllä ja puoliksi polttomoottorin voimalla.
Myös saksalaislehti Bild on nostanut asian esille ja heidän raporttinsa mukaan Ferrari on turhaunut tilanteeseen ja ovat jo nousseet sotajalalle muita vastaan. Toki mahdollisessa protestissa olisi muutkin valmistajat, jotka eivät Ferrarin lisäksi ole vastaavaa ratkaisua keksineet. Mikäli porsaanreijän kiertämistä ei kielletä, nähdään F1-kauden 2026 avaavassa Australian GP:ssä todennäköisesti dramatiikkaa myös kabinetin puolella.
Australian GP käynnistää formulakauden 8. maaliskuuta perinteikkäällä Albert Parkin radalla Melbournessa.
LUE LISÄÄ
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Red Bull -pomo myöntää karun tosiasian – viime vuoden päätös maksaa kovaa hintaa
- Esapekka Lappi: iso päätös ensi kauden suhteen!
- EM-ralli 2026: TV, kisakalenteri, suomalaiset
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Enni Mälkönen lähti ”pakoon” – julkaisi vangitsevia somekuvia
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- IS: Mika Salo jyrähti – F1-sääntöjä on muutettava välittömästi
- Lewis Hamilton paljastaa, mitä Ferrarilla toisteltiin vaikealla kaudella
- Kalle Rovanperän tiimi vaikeuksissa – ”Ei aavistustakaan”
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- F1-konkarin sopimus tuo mieleen Kimi Räikkösen kohtalokkaan Lotus-diilin – tästä on kyse
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Tommi Mäkinen: yllätyspaluu!
- Valtteri Bottas: Tässä on Cadillacin suurin heikkous tällä hetkellä
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- F1-tähti lipsautti: Ferrarille suuri etu uudesta F1-säännöstä – talli uusi mestarisuosikki?
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”