F1-tallit varautuvat uniikkiin haasteeseen Las Vegasissa
Formula 1 -kausi jatkuu tulevana viikonloppuna Las Vegasissa ja kuskeille sekä tiimeille on luvassa mielenkiintoinen haaste.
Viileiden lämpötilojen ansiosta renkaiden saaminen oikeaan toimintalämpötilaan tulee olemaan entistä haastavampaa. Paikallista aikaa torstaina ajettavat vapaat harjoitukset viedään nykyisen ennusteen mukaan läpi kuivassa kelissä, mutta toiselle harjoitustunnille sateen mahdollisuus lisääntyy. Lämpötilat huitelevat vain 12-14 asteen välillä päiväsaikaan ja sateelle on annettu noin 40 prosentin mahdollisuus.
Perjantain aika-ajopäivälle on ennustettu sadekuuroja, mutta niiden pitäisi väistyä sivuun ennen kuin ajojen on tarkoitus alkaa. Siitä huolimatta rengaspeli nousee edelleen isoon rooliin, kun kumit pitää saada oikeaan toimintaikkunaan vain 12 asteen lämpötiloissa. Lauantain kisapäivällekään lämpöä ei luvata kuin maksimissaan 14 astetta, mutta sateesta ei pitäisi olla vaaraa.
Kilpailu käynnistyy paikallista aikaa kello 20:00 ja suomalaisille formulafaneille tarjotaankin melkoisia lähetysaikoja, mikäli aikoo kaikki ratatapahtumat seurata reaaliajassa.
Las Vegasissa ajetaan jo kuluvan kauden kolmanneksi viimeinen kilpailu. McLaren-tähti Lando Norris johtaa MM-sarjaa 24 pisteen erolla ennen tallikaveri Oscar Piastria.
LUE LISÄÄ
- F1-tähti sai nykyautoista tarpeekseen – latasi suorat sanat: ”Melko paska tapa ajaa kilpaa”
- Lewis Hamilton osui Ferrarin mekaanikkoon varikkopysähdyksellä – FIA antoi tuomionsa
- Antonellin voitto toi Heikki Kovalaiselle mieleen Kimi Räikkösen hauskan neuvon
- George Russellin katastrofi Belgiassa oli Kimi Antonellin avain onneen – MM-taistelu tiivistyy
- Se on siinä! Sami Pajari dominoi Virossa ja nappasi uransa avausvoiton näytöstyyliin
- Lähtöruuturangaistukset sekoittavat pakkaa – tässä Belgian GP:n lähtöjärjestys
- EK17: Sami Pajarin jättipotti enää yhden pätkän päässä
- Tuukka Taposen kärkipaikka vaihtui pettymykseen F3-luokan pääkilpailussa
- Sami Pajari dominoi Viron MM-rallia – nyt on avausvoitto lähellä
- Kimi Antonelli paalulle Belgiassa – Valtteri Bottakselle tärkeä päänahka
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Antonellin voitto toi Heikki Kovalaiselle mieleen Kimi Räikkösen hauskan neuvon
- Lewis Hamilton osui Ferrarin mekaanikkoon varikkopysähdyksellä – FIA antoi tuomionsa
- F1-autoille povatut vaikeudet kävivät toteen Belgian harjoituksissa – ”Kuin hidastetusta elokuvasta”
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja televisiointi
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- F1-tähti sai nykyautoista tarpeekseen – latasi suorat sanat: ”Melko paska tapa ajaa kilpaa”
- Kimi Antonelli paalulle Belgiassa – Valtteri Bottakselle tärkeä päänahka
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa