Tuukka Taposelle pettymys – kisa loppui ennen kuin alkoikaan
Formula 3 -sarjan suomalaiskuljettaja Tuukka Taposen sprinttikilpailusta ei jäänyt tällä kertaa paljoa kerrottavaa.
Taposen startti meni täysin mönkään ja lohjalaisen kilpuri stumppasi lähtöruutuun. Suomalainen pääsi hitaasti liikkeelle ja kilpailu loppui, ennen kuin se alkoikaan. Taaempaa lähtenyt pistekärki Rafael Camara ei onnistunut väistämään Taposta ja pamautti suoraan ART-kilpurin vaihdelaatikkoon. Kumpikaan ei loukannut itseään onnettomuudessa. Myöhemmin F3-kilpailun aikana Viaplayn lähetyksessä kerrottiin Taposella olleen ongelma kytkimen kanssa, joten kyseessä ei ollut ainakaan täysin kuljettajan virhe.
Jos jotain positiviisita tästä täytyy hakea, niin ainakaan Camara ei tässä kohtaa kasvata piste-eroaan muihin ja sarja tasoittuu entisestään. Taponen jatkaa pistetaulukossa edelleen viidentenä ja eroa Camaraan on 26 pistettä. Tosin brassi starttaa pääkilpailuun paalupaikalta, joten supernopea Trident-kuski on paha pala voitettavaksi sunnuntaina.
Startissa riitti tapahtumaa muuallakin. Ensimmäisten mutkien taisteluiden päätteeksi kisa jäi kesken myös Roman Bilinskiltä, Martinius Stenshornelta sekä Tim Tramnitzilta.
Sprintin voittoon kaasutteli Ivan Dominques, ennen Santiago Ramosia ja Nikola Tsolovia.
F3-sarjan pääkilpailu käynnistyy sunnuntai-aamuna kello 09:25 Suomen aikaa. Taponen starttaa tällä kertaa yhdeksännestä ruudusta.
LUE LISÄÄ
- F1-tallipaikka lähti alta – kuskilta silti uhmakasta puhetta: ”Tämä ei todellakaan ole loppu”
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Esapekka Lapilta iso ilmoitus – ”Onko kukaan kiinnostunut?”
- Vahva alku! Sami Pajari kärkivauhdissa
- Max Verstappenilla edessään hurja urakka
- Oliko se siinä? IL: Jari-Matti Latvalalta pysäyttävä arvio Kalle Rovanperän aikeista
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Mestaruustaistelu käyntiin! Oliver Solberg aloitti vahvasti
- Valtteri Bottaksen mysteeri ratkesi – kammokisalle löytyi selityksiä
- Iso uutinen rallin MM-sarjasta – tuttu tehdastalli tekee paluun!
- Valtteri Bottas: F1-uran jatko vaakalaudalla?
- Katso video: Kalle Rovanperä testasi Toyotan uutta WRC27-autoa!
- Sardinian MM-ralli 2026: Aikataulu, televisiointi, pisteet ja tilanneseuranta
- Valtteri Bottaksen vauhti ihmetyttää – ”Ero ei ole kymmenyksiä, vaan sekunteja”
- Tuukka Taponen: formulasopimus!
- MM-rallin aikataulu tänään – tv-lähetykset ja erikoiskokeet
- Yksi sivu sulkeutui – Sami Pajarille ja Marko Salmiselle iso kunnia
- Sardinian rallin testierikoiskokeella tapahtuu – Sami Pajari huolestui heti
- Uusi WRC27-auto vakuutti heti testeissä – katso video
- Huhumylly käynnissä: F1-konkari loikkaamassa Toyotalle?