Oscar Piastrin ylivoimaa Bahrainissa – Max Verstappenilla vaikea kilpailu
McLaren-tallin Oscar Piastri nappasi ylivoimaisen voiton F1-kauden neljännessä osakilpailussa Bahrainissa.
Kilpailun startti oli siisti ja kuskit välttyivät osumilta. Lando Norris otti upean lähdön ja nousi heti ensimmäisessä mutkassa kuudennelta sijalta kolmanneksi. Lunta tuli kuitenkin tupaan viiden sekunnin aikarangaistuksen muodossa. Britin auto nytkähti eteenpäin ennen lähtövalojen sammumista, joten auto starttasi lähtöruudun ulkopuolelta.
Piastri kontrolloi kilpailua vakuuttavaan tyyliin, eikä George Russellista ollut hänelle uhkaa. Norris piti kolmannen sijansa ensimmäisten stoppien yhteydessä, mutta erilaisella rengastaktiikalla ollut Charles Leclerc kuittasi britin myöhemmin radalla.
Turva-auto nähtiin hieman yli kilpailun puolivälin jälkeen, kun radalle jäi hiilikuidun palasia Yuki Tsunodan ja Carlos Sainzin välisen nahistelun jälkeen. Samalla kaikki pääsivät tekemään toiset varikkokäyntinsä ja erilaiset rengastaktiikat värittivät mukavasti myös kärkitaistelua. Sainz joutui myöhemmin keskeyttämään autoon tulleiden vaurioiden takia.
McLarenit olivat keskikovalla, Leclerc kovalla ja Russell pehmeimmällä rengasseoksella liikenteessä. Turva-auto poistui radalta, kun kierroksia oli 22 jäljellä ja renkaiden kestävyys nousi isoon rooliin.
Uusintalähdöstä selvittiin ilman osumia ja Lewis Hamilton käväisi hetkellisesti Norrisin edellä neljäntenä. Britti kuitenkin kuittasi maanmiehensä uudelleen saman kierroksen aikana. Ohitus tapahtui tuomariston mielestä kuitenkin ratarajojen ulkopuolelta ja Norris joutui seuraavalla kierroksella päästämään Hamiltonin takaisin edelleen. Norrisin kuittaus tuli jälleen kierrosta myöhemmin ja hän nousi uudemman kerran neljänneksi.
Norris yritti Leclercistä ohi kahdeksan kierrosta ennen maalia, mutta monacolainen ajatti McLaren-kuskin ratarajojen ulkopuolelle. Samalla Russell pääsi karkaamaan tältä kaksikolta kisan kakkospaikalla. Tuomaristo ei kuitenkaan ottanut tätä tapausta tutkintaan.
Norris kuittasi Leclercin upeasti ulkokautta neljännessä mutkassa viisi kierrosta ennen maalia ja nousi kolmanneksi. Kakkospaikasta käytiin vielä kova taisto, kun Norris ajoi vielä Russellin kiinni. Russellin pehmeät renkaat alkoivat antaa periksi, mutta Norris ei onnistunut kuittaamaan Russellia.
Piastri tyylitteli ylivoimaiseen voittoon ennen Russellia ja Piastria. Leclerc oli lopulta neljäs ja Hamilton viides.
Red Bullin Max Verstappenille ei ollut kuudetta sijaa parempaa tarjolla tällä kertaa. Hollantilaisella oli vaikea kilpailu ja varikkokäynnitkin olivat tiimille harvinaisen hitaita. Red Bullin varikkoboksin liikennevalot eivät toimineet, joka aiheutti hämmennyksiä kuskeille, jonka lisäksi Verstappenin oikean eturenkaan kiinnityksessä meni ylimääräisiä sekunteja hukkaan. Nelinkertainen mestari nousi kuitenkin loppukierroksilla vielä auton vauhtiin nähden hyville pisteille.
Alpine-talli nappasi kauden avauspisteensä, kun Pierre Gasly oli seitsemäs. Esteban Ocon oli seitsemäs ja Yuki Tsunoda nappasi ensimmäiset pisteensä Red Bullilla olemalla yhdeksäs. Haas raahasi kaksi autoa pisteille, kun Oliver Bearman nousi hienosti viimeiseltä sijalta kymmenenneksi.
Piastri nousi voitollaan MM-pisteissä kakkoseksi ja on tallikaveristaan enää kolmen pisteen päässä.
F1-kausi jatkuu jo ensi viikonloppuna, kun vuorossa on Saudi-Arabian GP Jeddan vauhdikkaalla katuradalla. Bahrainin GP:n alustavat lopputulokset alla.
Bahrainin GP:n tulokset
- Oscar Piastri, McLaren
- George Russell, Mercedes
- Lando Norris, McLaren
- Charles Leclerc, Ferrari
- Lewis Hamilton, Ferrari
- Max Verstappen, Red Bull
- Pierre Gasly, Alpine
- Esteban Ocon, Haas
- Yuki Tsunoda, Red Bull
- Oliver Bearman, Haas
- Kimi Antonelli, Mercedes
- Alex Albon, Williams
- Nico Hülkenberg, Sauber
- Isack Hadjar, RB
- Jack Doohan, Alpine
- Fernando Alonso, Aston Martin
- Liam Lawson, RB
- Lance Stroll, Aston Martin
- Gabriel Bortoleto, Sauber
Carlos Sainz, Williams kesk.
LUE LISÄÄ
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- Erno Kostamon leikkaukset onnistuivat – pääsee pian palaamaan Suomeen
- Useat F1-tallit vaihtavat kuljettajaa Barcelonassa – nämä tulokkaat saavat näyttöpaikan
- Lewis Hamiltonilta varoitus Kimi Antonellille: ”Aion tehdä kaikkeni”
- Kuvat: F1-talli juhlistaa jalkapallon MM-kisoja näyttävällä erikoisvärityksellä
- F1-tallit pääsivät sopuun – moottorisäännöt muuttuvat jo ensi kaudeksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- SuomiF1 Podcast: Onko tässä F1-sarjan tylsin talli? – ”Jää jopa Cadillacin taakse”
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
