Näin Max Verstappen voi purkaa Red Bull -sopimuksensa tällä kaudella – ”Meidän on tehtävä jotain”
Viime vuosia F1-sarjassa dominoinut Red Bull on joutunut myrskyn silmään.
Tallin ylivoimainen johtoasema kuninkuusluokan kärjessä katosi viime kaudella kuin seinään. Vaikka Max Verstappen onnistuikin nappaamaan mestaruuden, jäi talli valmistajien pisteissä kolmanneksi. Hollantilainen mestari puhui avoimesti kilpurinsa heikkouksista, mutta talli ei tuntunut ottavan valitusta huomioon.
Nyt alkukausi on jatkanut karua laskusuhdannetta. Vaikka Verstappen ajoi komeaan suoritukseen Japanissa, oli Bahrainin mahalasku surkeaa katseltavaa Red Bullin varikkomuurilta. Verstappen ylitti ruutulipun vasta seitsemäntenä.
Nyt tallin kuljettajavastaava ja neuvonantaja Helmut Marko paljastaakin, että talli on todella huolissaan siitä, nähdäänkö Verstappenia RB:n puikoissa ensi kaudella.
Vaikka nelinkertaisen mestarin sopimus kattaa seuraavat kolme kautta, on miehen sopimuksessa suorituspykälä, joka mahdollistaa sen purkamisen Verstappenin toimesta. The Timesin mukaan Verstappen voi purkaa sopimuksensa, jos hän on kuljettajien MM-taiston kärkikolmikon ulkopuolella kauden puolivälin jälkeen.
Verstappen on tällä hetkellä kolmantena, mutta Mercedeksen George Russell on vain viisi pistettä perässä. Mercedeksen kilpuri tuntuu suorittavan Red Bullia paremmin, joten hallitsevan mestarin valahtaminen pistetaulukossa on hyvinkin todennäköistä.
– Olemme kaikki huolissamme hänen (Verstappenin) lähdöstä, Marko kommentoi The Athleticille.
– Auton on kehityttävä välittömästi, jotta hän voi voittaa taas. Maxin täytyy saada meiltä vankka pohja, jonka päälle rakentaa mestaruushaasto.
F1-sarja päättää kolmen kilpailun putkensa Saudi-Arabiassa tulevana viikonloppuna. McLaren-kaksikko Lando Norris ja Oscar Piastri kamppailevat MM-taulukon kärjessä. Brittikuljettaja johtaa sarjaa vain kolmella pisteellä.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Toyotan data paljasti, mikä johti Sebastien Ogierin rajuun ulosajoon
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
- Suomen MM-rallin voittaja Sami Pajari paljasti, miltä kotirallin paineet oikeasti tuntuivat
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Sami Pajari ajoi Suomen MM-rallin voittoon – katso tulokset
- Sami Pajari Suomen MM-rallin voittoon!
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- EK14: Suomen MM-rallissa draamaa – Evansin ulosajo avasi Sami Pajarille tilaisuuden
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta