Tuukka Taposen ensimmäiset aika-ajot F3-sarjassa täysin penkin alle
Suomalaislupaus Tuukka Taposen ensimmäiset aika-ajot F3-sarjassa eivät menneet toivotulla tavalla. Rikkonaisen aika-ajosession päätteeksi ART-tallia edustava suomalainen lähtee kilpailuun kaukaa kärjen takaa.
Taponen ei saanut kunnollista aikaa tauluun aika-ajojen alussa, eikä pienestä ajovirheestäkään ollut apua. Taponen lipsahti aika-ajosession puolivälissä pitkäksi vauhdikkaassa 9-10 mutkan yhdistelmässä ja hidastuskuvien perusteella autosta irtosi jonkinlaisia palasia, joka saattoi vaikuttaa menopelin vauhtiin.
Sessio keskeytettiin noin viisi minuuttia ennen loppua, kun Prema-tallin Brando Badoer täräytti ensimmäisessä mutkassa seinään. Tämä tarkoitti melkoista säpinää viimeisille minuuteille ja ajoitus oli kaikki kaikessa.
Juoni muuttui kuitenkin vielä uudemman kerran, kun punaisia heiluteltiin heti uudestaan. Kukaan ei ehtinyt yrittämään aikakierrosta ensimmäisten punaisten jälkeen, kun Christian Hon kilpuri hyytyi radan varteen. Tässä kohtaa aikaa jäi tauluun enää kaksi ja puoli minuuttia, joten aika-ajoja ei enää jatkettu.
Tämä tarkoitti Taposen osalta sitä, että mönkään menneiden alkukierrosten myötä suomalaisnuorukainen oli vasta koko tuloslistan 25:s, kun mahdollisuutta aikaparannuksiin ei suotu. Mukana oli kaiken kaikkiaan 30 kuljettajaa.
F3-sarjan sprinttikilpailu käynnistyy lauantai-aamuna kello 05:10 Suomen aikaa.
LUE LISÄÄ
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Kanadan GP 2026 – F1: Tulokset, kuskit, uutiset
- Max Verstappenilta tyly uhkaus F1:lle: ”En pysty siihen”
- Kimi Antonelli teki F1-historiaa – ohi Mika Häkkisen
- Kanadan GP:ssä dramatiikkaa: George Russell keskeytti – Kimi Antonelli karkasi mestaruustaistossa
- Kanadan GP alkoi rengaskaaoksella – McLarenin uhkapeli kääntyi nopeasti itseään vastaan
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Ruotsin EM-rallissa dramaattinen ratkaisu: Teemu Suninen ulos – Mikko Heikkilälle uran ensimmäinen täysosuma
- Täydellistä dominanssia – formulalupaus Luka Sammalistolle hattutemppu täyteen
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti
- Max Verstappen kommentoi lopettamista suoraan – ”Olemme kauempana”
- Katso video: Ott Tänak testasi Toyotan uutta ralliautoa Suomessa

